Polacy drugą najliczniejszą zagraniczną grupą w sanktuarium w Fatimie

Polacy drugą najliczniejszą zagraniczną grupą w sanktuarium w Fatimie
Fot. Mateus Campos Felipe / unsplash.com
KAI / tk

W 2021 roku Polacy przybywający do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie byli drugą zagraniczną grupą narodowościową. Tak wynika ze statystyk tego portugalskiego miejsca kultu.

Władze rektoratu fatimskiego oszacowały, że w całym minionym roku do Fatimy dotarło 2,4 mln pielgrzymów w grupach zorganizowanych, wśród których przeważali Portugalczycy. Wśród wiernych przybywających z zagranicy prym wiedli Hiszpanie. W ramach 319 grup przybyło ich tam 13 tys. Drugą nacją byli Polacy, którzy odwiedzili Fatimę w ramach 71 grup liczących łącznie blisko 2,5 tys. osób. Trzecią byli Włosi z gronem 1326 pielgrzymów w ramach 47 grup.

Dane dotyczące liczby pielgrzymów zostały zaprezentowane w związku z 43. edycją spotkania hotelarzy w Fatimie, w którym uczestniczył m.in. rektor fatimskiego sanktuarium ksiądz Carlos Cabecinhas. Przypomniał on, że od marca 2020 r., kiedy w związku z pojawieniem się COVID-19 niezbędne było zamknięcie sanktuarium w Fatimie, a następnie wprowadzenie surowych restrykcji sanitarnych, liczba napływających do tej portugalskiej miejscowości osób drastycznie spadła.

Zaznaczył, że pomiędzy marcem a majem 2020 r. sanktuarium Matki Bożej Różańcowej zostało zamknięte dla pielgrzymów. Ksiądz Cabecinhas wskazał, że pomimo obowiązywania w tym miejscu kultu maryjnego restrykcji sanitarnych miliony osób na całym świecie miały możliwość łączenia się z sanktuarium za pośrednictwem transmisji online.

Przed pojawieniem się pandemii Fatimę odwiedzało średnio w roku 5-6 mln pielgrzymów z całego świata.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Matko Fatimska, módl się za nami!

Objawienia fatimskie (13 maja-13 października 1917 roku) były przede wszystkim znakiem nadziei dla człowieka, który może pokładać ufność w Panu. Matka Boża zachęciła prostych pastuszków do modlitwy różańcowej, dającej...

Skomentuj artykuł

Polacy drugą najliczniejszą zagraniczną grupą w sanktuarium w Fatimie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.