Polacy mniej niechętni przyjmowaniu uchodźców

Polacy mniej niechętni przyjmowaniu uchodźców
(fot. Nicolas Economou / Shutterstock.com)
KAI / pk

Po kwietniowym znaczącym wzroście sprzeciwu Polaków wobec przyjmowania uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi, od maja utrzymuje się trend spadkowy - podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

Poglądy deklarowane w czerwcu były zbliżone do rejestrowanych od grudnia 2015 roku do lutego 2016 roku: 41% respondentów było zdania, że Polska, przynajmniej czasowo, powinna przyjmować uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi, natomiast 53% uważało, że w ogóle nie powinna tego robić.

W czerwcu nastąpił dalszy spadek ogólnej niechęci do przyjmowania uchodźców, a jednocześnie nieznaczny wzrost sprzeciwu wobec przyjmowania w Polsce przybyłych w ostatnich miesiącach do państw Unii Europejskiej uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki.

65% badanych (o 2 punkty procentowe więcej niż w maju) sprzeciwiało się ich relokacji, a 28% akceptowało przyjęcie części uchodźców do Polski (od maja spadek o 2 punkty).

DEON.PL POLECA

CBOS szacuje, że kwietniowy wzrost sprzeciwu był incydentalny i prawdopodobnie bezpośrednio związany z reakcją na zamachy w Brukseli przeprowadzone przez osoby o pozaeuropejskich korzeniach. Po miesiącu deklarowane postawy były zbliżone do rejestrowanych przez CBOS od grudnia 2015 roku do lutego 2016 roku.

Tak jak w badaniach majowych, opinie na temat przyjmowania w Polsce uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi istotnie różniły się w zależności od deklarowanych poglądów politycznych. Osoby identyfikujące się z prawicą częściej niż badani o poglądach centrowych lub lewicowych wyrażały niechęć do przyjmowania uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi (59% wobec odpowiednio 50% i 33%).

Po majowym wzroście niechęci Polaków do przyjmowania w naszym kraju uchodźców z objętych konfliktem terenów Ukrainy, w czerwcu rozkład opinii na ten temat praktycznie się nie zmienił. Tak jak miesiąc wcześniej, akceptację dla udzielenia im schronienia wyraziło 57% badanych, a więcej niż co trzeci (36%) był przeciwnego zdania.

Podsumowując raport CBOS zauważa, że, Polacy są bardziej pozytywnie nastawieni do udzielania w Polsce schronienia wschodnim sąsiadom niż przybyszom z innych kręgów kulturowych czy uchodźcom generalnie.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 2-9 czerwca 2016 roku na liczącej 1002 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polacy mniej niechętni przyjmowaniu uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.