Polacy w Wenezueli świętowali Wielkanoc. Przynieśli do święconki nietypową rzecz

Polacy w Wenezueli świętowali Wielkanoc. Przynieśli do święconki nietypową rzecz
(shutterstock.com)
KAI / pch

W Wielkanoc w Wenezueli celebrowano Eucharystię w języku polskim. Zgodnie z tamtejszą tradycją, odbyło się wtedy także poświecenie pokarmów na stół.

W stolicy Wenezueli, Caracas, staraniem Stowarzyszenia Polaków i przy współpracy konsulatu RP, odprawiona została Msza święta w języku polskim, połączona ze święceniem pokarmów. Celebrował ją ks. Zdzisław Łodygo, który od kilku lat pracuje w jednej z wenezuelskich parafii.

W Wenezueli przed Wielkanocą brakło hostii. 250 tys. wysłała Kolumbia >>

Wśród tradycyjnych koszyczków leżała też polska konserwa mięsna, którą jeden z wiernych położył luzem u stóp ołtarza. Pochodziła ona z paczki żywnościowej otrzymanej z Polski, po czym trafiła na wielkanocny stół.

Ksiądz Łodygo w swym wielkanocnym kazaniu odniósł się do śmierci Chrystusa i do umierania, ale również do odradzania. Zwrócił uwagę na fakt, że jest wiele rodzajów śmierci: śmierć naszych marzeń, nadziei, śmierć uczuć, a nawet śmierć wiary. To często dzieje się w nas. My sami te uczucia zabijamy na skutek okoliczności lub przeżyć. Jednakże chrześcijanin powinien być silny męką i zmartwychwstaniem Jezusa. Tak jak Chrystus zmartwychwstał, tak każdy chrześcijanin powinien dążyć do odrodzenia wiary, nadziei, miłości, powinien odbudować swe uczucia, umacniać swą wiarę.

Msza święta w języku polskim została odprawiona w tradycyjnym miejscu modlitw Polaków mieszkających w Wenezueli - kaplicy szkoły La Consolación. Odprawiana jest tylko dwa razy do roku: w Boże Narodzenie i w Wielkanoc.

Kryzys gospodarczy w Wenezueli jest tak poważny, że towarem deficytowym jest tu nawet mąka. Hiperinflacja w skali rocznej przekroczyła 4000 proc.

Wstrząsający list uczennicy jezuickiej szkoły >>

Liderzy wenezuelskiej Polonii w styczniu br. zwrócili się do kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy o zorganizowanie wysyłki leków do Wenezueli. Wysłano konkretne zapotrzebowanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Chmielewska, Błażej Strzelczyk, Piotr Żyłka

Idź i zrób!

Nie znajdziesz tu gładkich słów i okrągłych zdań, które niczego w tobie nie zmienią. Siostra Małgorzata Chmielewska wprost i bez patosu mówi o miłosierdziu w praktyce i prawdziwym życiu chrześcijańskim:

→ pieniądze,...

Skomentuj artykuł

Polacy w Wenezueli świętowali Wielkanoc. Przynieśli do święconki nietypową rzecz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.