Policja zatrzymała księdza z Tarnowskich Gór. Jest podejrzany o molestowanie nastolatek

Policja zatrzymała księdza z Tarnowskich Gór. Jest podejrzany o molestowanie nastolatek
(fot. cathopic.com)
katowice.wyborcza.pl // kk

Ksiądz Piotr R. jest podejrzany o molestowanie dwóch 17-latek. Sytuacja miała miejsce kilka lat temu na obozie Wakacje z Bogiem.

"Nakaz wydała Prokuratura Rejonowa Gliwice Wschód, która prowadzi śledztwo w sprawie molestowania nieletnich przez duchownego" czytamy w katowickim wydaniu "Gazety Wyborczej". Obecnie 44-letni ksiądz, miał siedem lat temu wykorzystać dwie dziewczyny podczas obozu zorganizowanego w Świnoujściu.

Adam Żak SJ: pasterze zrozumieli, że muszą zobaczyć, jakie trupy mają w szafie >>

"Rodzina pierwszej dziewczyny już kilka lat temu zgłosiła sprawę w kurii" informuje "Wyborcza". Kuria gliwicka przeprowadziła wewnętrzne postępowanie i nałożyła na księdza karę. Wysłano go na rekolekcje pokutne, zakazano pracy z młodzieżą i zobligowano do oddawania 10% wynagrodzenia na rzecz kurii.

Ekspert prawa kanonicznego: przysięga zobowiązująca skrzywdzonych do zachowania tajemnicy jest nie do obrony >>

Prokuratura została poinformowana dopiero w 2018 roku, ponieważ jak twierdzi ks. Rafał Dappa z gliwickiej kurii "opisany przypadek nie podlegał obowiązkowi denuncjacji". Przypadek ks. Piotra R. nie wyczerpywał znamion przestępstwa opisanych w art. 240 kodeksu karnego m.in. ze względu na wiek osób poszkodowanych. Po nowelizacji Kodeksu karnego z 13 lipca 2017 roku Kościół ma obowiązek niezwłocznie informować służby ścigania wtedy, gdy odkrywa przypadek pedofilii, czyli nadużycia seksualnego wobec osoby małoletniej poniżej 15. roku życia.

Złożono wniosek o tymczasowe aresztowanie księdza Piotra, ale w piątek Sąd Rejonowy w Gliwicach uznał, że nie ma takiej potrzeby i zwolnił księdza do domu. Następnie kapłan udał się na kilkudniowy urlop. "Wyborcza" pozyskała tę informację od jednego z księży pracujących w parafii z księdzem Piotrem.

"Nie ma go u nas. Nie wiem, kiedy się pojawi. Proszę próbować" - powiedział duchowny.

Do sprawy odniosła się Kuria diecezji gliwickiej. Poniżej publikujemy komunikat kurii:

W obliczu zarzutów stawianych ks. Piotrowi R., pragniemy wyrazić nasz głęboki smutek i żal z powodu wydarzeń z udziałem duchownego naszej Diecezji. Diecezja zapewnia, że od początku ujawnienia sprawy działano zgodnie z obowiązującymi normami prawa, zaś zgłoszenie sprawy w Prokuraturze w październiku 2018 r. było efektem współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości. W chwili obecnej Diecezja nadal współpracuje z Prokuraturą. Jednocześnie deklarujemy gotowość udzielenia pomocy osobom poszkodowanym.
Kuria Diecezjalna w Gliwicach
Gliwice, dnia 2 września 2019 roku

Policja zatrzymała księdza z Tarnowskich Gór. Jest podejrzany o molestowanie nastolatek - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Policja zatrzymała księdza z Tarnowskich Gór. Jest podejrzany o molestowanie nastolatek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.