Polscy biskupi z wizytą "ad limina Apostolorum" w Rzymie

Polscy biskupi z wizytą "ad limina Apostolorum" w Rzymie
Fot. Iakov Kalinin / depositphotos.com
KAI / tk

Polscy biskupi wezmą udział w wizycie "ad limina Apostolorum", która odbędzie się w październiku w Rzymie. Spotkają się z papieżem Franciszkiem na audiencji, odwiedzą poszczególne dykasterie Kurii Rzymskiej oraz będą celebrować Mszę Świętą.

Wizyta "ad limina Apostolorum" każdej konferencji episkopatu jest wyrazem jedności Kościoła partykularnego z Ojcem Świętym. Składana jest zwykle co 5 lat, jednak z powodu pandemii oraz kalendarza papieża Franciszka termin wizyty Episkopatu Polski został przełożony. Poprzednia wizyta "ad limina" polskich biskupów w Rzymie odbyła się bowiem w 2014 r.

Centralne wydarzenia każdej takiej wizyty to audiencja u Ojca Świętego, wizyta w poszczególnych dykasteriach Kurii Rzymskiej i celebracje Eucharystii. Pierwsza grupa rozpocznie wizytę 4 października, a ostatnia grupa zakończy wizytę 30 października. Koordynatorem wizyty polskich biskupów na miejscu został ks. Adam Sycz, rektor Instytutu Polskiego w Rzymie.

Cele wizyty "ad limina Apostolorum"

- Wizyta ma trzy cele - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Jest to wizyta u grobów apostołów św. Piotra i św. Pawła, przedstawienie sytuacji Kościoła w Polsce Ojcu Świętemu oraz wzrost wiary. Nie chodzi tylko o to, aby dokonała się rzecz administracyjna w dziedzinie sprawozdawczości, idzie też o to, aby każdy Kościół lokalny mógł wzrastać w wierze.

Pytany, czy biskupi spodziewają się w czasie wizyty trudnych pytań dotyczących kwestii molestowania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne, abp Gądecki odpowiedział: "Skoro problem istnieje i skoro istnieje nie tylko w Polsce, to trzeba się ustosunkować do tej sprawy, wychodząc do Ojca Świętego i potem usłyszeć, co Ojciec Święty na ten temat sądzi. Ostatnio biskupi francuscy podczas wizyty ad limina, która poprzedza naszą, mieli bardzo długą rozmowę z Ojcem Świętym. Wydaje mi się, że żadnego tematu nie można unikać, także tematów trudnych, a może nawet w szczególności trudnych. Dlatego zakładam, że w tej rozmowie z Ojcem Świętym będzie poruszony również ten temat jako jeden z głównych, ale nie najgłówniejszy, dlatego, że najgłówniejszym jest odbudowa wiary".

- Przed wizytą każda z polskich diecezji przygotowała szereg specjalnych sprawozdań, które posłużą w tej chwili jako materiał do dyskusji księży biskupów zarówno w Kongregacjach, jak i na bezpośrednim spotkaniu z Ojcem Świętym - poinformował rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Na wizytę "ad limina" udadzą się biskupi diecezjalni i biskupi pomocniczy, nie biorą natomiast w niej udziału biskupi seniorzy.

W trakcie pobytu w Wiecznym Mieście, każda z grup będzie sprawowała liturgię w czterech wielkich bazylikach Rzymu: bazylice św. Piotra, bazylice św. Jana na Lateranie, bazylice Matki Bożej większej i bazylice św. Pawła. Każda też z grup odprawi w czwartek o godz. 7.10 Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II.

Źródło: KAI / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dominik W. Rettinger

Ostatnia misja - morderstwo, które wstrząsnęło średniowieczną Europą.

Przełom tysiącleci. Na królewskich dworach i w biskupich pałacach toczy się brutalna walka o wpływy, a wszystkie ścieżki politycznych intryg zbiegają się w Rzymie. Rosnący w siłę...

Skomentuj artykuł

Polscy biskupi z wizytą "ad limina Apostolorum" w Rzymie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.