Polscy templariusze otrzymali relikwie św. o. Pio

Polscy templariusze otrzymali relikwie św. o. Pio
(fot. argentalico / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / mh

Wspólnota polskich dam i rycerzy Zakonu Rycerzy Chrystusa i Świątyni Jerozolimskiej (templariusze) otrzymała 1 lipca relikwie krwi św. o. Pio z Pietralciny. Relikwie I stopnia przekazał polskim templariuszom postulator generalny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów o. Carolus Calloni OFMCap.

"To wielki zaszczyt dla nas i zobowiązanie do trwania w służbie Panu Bogu i Jego Kościołowi" - podkreślił Krzysztof Kurzeja, KGCTJ, wielki przeor Polski OMCTH. Templariusz poprosił przy okazji o modlitwę w intencji Wielkiego Przeoratu Polski Templariuszy i ich protektora duchowego, patriarchy Grzegorza III.

DEON.PL POLECA
W ubiegłym roku polscy templariusze przystąpili do Międzynarodowej Federacji Ordo Militiae Christi Templi Hierosolymitani (OMCTH) jako Wielki Przeorat Polski. Tym samym znaleźli się oni pod duchowym patronatem melchickiego patriarchy Antiochii. OMCTH jest patriarchalnym zakonem rycerskim - międzynarodową federacją organizacji nawiązujących duchowością i tradycją do średniowiecznych templariuszy. Siedziba główna mieści się w Kolonii.

OMCTH prowadzi w Ziemi Świętej szpitale w Nablusie i Betlejem oraz sierociniec w Betlejem. Wielki Przeorat Polski OMCTH wspiera natomiast kilkanaście ośrodków dla matek samotnie wychowujących dzieci, dla osób nieuleczalnie chorych i domów dziecka.

Do Polski templariusze wrócili w 2004 r. Ukonstytuowali się pod koniec 2007. Ogólnopolska siedziba zakonu mieści się w Katowicach. Działalność rycerzy i dam ma charakter charytatywny. Pomagają ubogim i niepełnosprawnym. Zakładają świetlice środowiskowe, uczą angielskiego, rozprowadzają wózki inwalidzkie. Polscy templariusze także ewangelizują, peregrynując z przekazanymi zakonowi relikwiami: bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. Jana Pawła II, Ziemi Świętej, św. Andrzeja Świerada i św. Benedykta Męczennika, św. siostry Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. Teresy z Kalkuty.

Kandydat do zakonu templariuszy: kobieta lub mężczyzna, musi być osobą pełnoletnią - świecką lub duchowną. Powinien być wierzącym i praktykującym katolikiem. Musi także legitymować się dobrym świadectwem życia i nie należeć do żadnej partii politycznej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: www.nonnobis.eu

Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, zwanych potocznie templariuszami, powstał w Jerozolimie w 1118 r. jako międzynarodowy zakon rycerski. W XII i XIII w. jego członkowie czuwali nad bezpieczeństwem pielgrzymów chrześcijańskich przybywających do Jerozolimy. Aby zapewnić finansowanie swego dzieła, dzięki darowiznom utworzyli w niemal całej Europie sieć klasztorów, zwanych komandoriami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polscy templariusze otrzymali relikwie św. o. Pio
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.