"Polska nie może być państwem ateistycznym"

"Polska nie może być państwem ateistycznym"
(fot. sxc.hu)
KAI / pz

Państwo polskie nie ma być państwem ateistycznym, ani tym bardziej antyteistycznym, ma bronić praw i swobód obywatelskich wszystkich ludzi niezależnie od tego, czy wierzą w Boga, czy też tej wiary nie podzielają - napisali w przesłanym KAI oświadczeniu członkowie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej. Posłowie i senatorowie przyjęli swoje stanowisko "w sprawie obrony Kościoła katolickiego i symboli religijnych przed atakami ze strony różnego rodzaju władz świeckich w Polsce".

Jak czytamy w oświadczeniu członków Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej, od pewnego czasu nasilają się w Polsce ataki, głównie na Kościół katolicki i symbole religijne, ze strony różnego rodzaju sił politycznych i władz świeckich, a przykładem zaostrzenia kursu wobec Kościoła mogą być m.in. "bezpardonowe wypowiedzi niektórych polityków o poglądach liberalnych, lewicowych, lewackich i libertyńskich".

DEON.PL POLECA

Parlamentarzyści wyjaśniają, że od dwóch lat mamy do czynienia ze "zwalczaniem symbolu krzyża w przestrzeni publicznej Miasta Stołecznego Warszawy", a bezpośrednim uderzeniem w Kościół katolicki jest zapowiedź rządu o planowanej likwidacji Funduszu Kościelnego, redukcji etatów kapelanów wojskowych i wprowadzenia różnego rodzaju utrudnień w nauczaniu religii w szkołach.

Jak dodają, przykładem dyskryminacji Kościoła jest także m.in. nieprzyznanie przez KRRiT miejsca dla TV Trwam na cyfrowym multipleksie, sprawa zakazu noszenia symboli religijnych przez pracowników PLL LOT i zakaz PZPN dotyczący wnoszenia "materiałów religijnych" na stadiony w czasie Euro 2012.

"Pogoń za źle rozumianą ‘europejskością’ i tak zwaną poprawnością polityczną wyrażająca się miedzy innymi atakami na Kościół katolicki i symbole religijne, budzi nasz zdecydowany sprzeciw" - czytamy w oświadczeniu Parlamentarnego Zespołu. "Państwo polskie nie ma być państwem ateistycznym, ani tym bardziej antyteistycznym. Państwo polskie ma bronić praw i swobód obywatelskich wszystkich ludzi niezależnie od tego, czy wierzą w Boga, czy też tej wiary nie podzielają" - dodają posłowie i senatorowie.

W przyjętym stanowisku apelują do wszystkich osób wierzących, "aby nie lękały się i odważnie korzystały z przysługujących im praw".

"Nie pozwólmy, aby w polityce i w ogóle w życiu publicznym to co było marginesem stało się normą, a to co było normą zostało zepchnięte na margines. Walczmy o swoje prawa i o ich respektowanie. Bóg, Honor i Ojczyzna pozostaną dla nas zawsze najwyższymi wartościami, których nie pozwolimy sobie odebrać, a nasze przywiązanie do wolności sprawia, że nie straszne nam są zakazy i ograniczenia, które ze zdrowym rozsądkiem nie mają niczego wspólnego".

Na zakończenie listu, powołując się na zapisy konstytucyjne m.in. o bezstronności państwa w sprawach przekonań religijnych oraz o wolności do jej wyznawania, parlamentarzyści wzywają rząd do "natychmiastowego zaprzestania walki z Kościołem katolickim i symbolami religijnymi niezależnie od tego, jakie pobudki przyświecają prowadzeniu tej irracjonalnej ‘wojny domowej’"(...).

"Żądamy, aby władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej przestrzegały Konstytucji i nigdy więcej nie występowały przeciwko obywatelom ze względu na ich wiarę i przywiązanie do Kościoła (...)" - czytamy w stanowisku Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej.

---

Parlamentarny Zespół na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej tworzy 51 posłów i senatorów: 28 - z Prawa i Sprawiedliwości, 18 - z Solidarnej Polski, 3 - z Polskiego Stronnictwa Ludowego, 2 - z Platformy Obywatelskiej. Przewodniczącym Zespołu jest Tadeusz Woźniak (SP).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Polska nie może być państwem ateistycznym"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.