Polska pomoc dla powodzian na Filipinach

Polska pomoc dla powodzian na Filipinach
(fot. EPA/Francis R. Malasig)
8 lat temu
Radio Watykańskie / drr

Posiłki dla dzieci, wyprawki szkolne i wsparcie dla kobiet w ciąży - te projekty są już na Filipinach finansowane dzięki pomocy Polaków. Wciąż jednak jest to kropla w morzu potrzeb. Sytuacja na zniszczonej przez tajfun wyspie Mindanao z każdym dniem się pogarsza. Wprowadzono m.in. zakaz połowu ryb, będących głównym źródłem pożywienia Filipińczyków. Karmiły się one ludzkimi ciałami, co groziło wybuchem epidemii.

Rośnie też bilans tragedii. Mówi się o 2 tys. ofiar - zabitych i zaginionych. Z wody i błota wyławiane są wciąż kolejne ciała. W zrównanym z ziemią mieście Cagayan de Oro tysiące osób wciąż nie ma dostępu do wody pitnej. Ponieważ w tragedii najbardziej ucierpiały dzieci, pracujący na wyspie Mindanao polscy marianie właśnie do najmłodszych kierują projekty pomocowe realizowane dzięki wsparciu z Polski.

Jak mówi jeden z nich, ks. Jan Migacz MIC, misjonarze aktualnie współpracują z siostrami zakonnymi, które na prośbę metropolity Cagayan de Oro, abp. Antonio Ledesmy SJ, niosą pomoc najmłodszym. - Przede wszystkim przygotowywana jest teraz lista dzieci, które straciły w wyniku powodzi rodziców i nie mają żadnego wsparcia. Staramy się wspólnie wypracować metody jak najskuteczniejszej pomocy - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Migacz.

Misjonarz ze Zgromadzenia Księży Marianów wskazał, że wyzwań jest bardzo wiele. - Dziś z naszymi mariańskimi nowicjuszami przygotowywaliśmy produkty, by rozpocząć systematyczną akcję dożywiania 200 dzieci. Z naszych szacunków takiej pomocy tylko w Cagayan de Oro potrzebuje 3 tys. dzieci. Mimo przeżytej tragedii te dzieci powinny jak najszybciej wrócić do szkół. Musimy im kupić wyprawki szkolne, ponieważ woda pochłonęła cały ich dobytek - mówi polski misjonarz. Jak dodaje, kolejny z projektów, który jest realizowany we współpracy z miejscowym Kościołem, to pomoc kobietom oczekującym potomstwa. - Potrzeb jest bardzo wiele. Staramy się odpowiadać na te najpilniejsze. Z serca dziękujemy za każdą przekazaną z Polski złotówkę - mówi ks. Migacz.

Ofiary można wpłacać na konto Zgromadzenia Księży Marianów z dopiskiem "Dla ofiar tajfunu na Filipinach": Zgromadzenie Księży Marianów, Sekretariat Misyjny, ul. Św. Bonifacego 9, 02-914 Warszawa, PKO BP SA Oddział 13 w Warszawie, nr 35 1020 1068 0000 1602 0067 2329.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska pomoc dla powodzian na Filipinach
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Polska pomoc dla powodzian na Filipinach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.