Polski kościół wystawiony na sprzedaż. Tak wygląda świątynia, której nowy właściciel otrzyma cmentarz gratis

Fot. Marcin MB / YouTube
Marcin MB / YouTube / Business Insider / pk

"Zabytek idealnie spełni rolę sali bankietowej, weselnej, lub konferencyjnej. Niezaprzeczalnym atutem jest świetna akustyka budynku”. Tak do sprzedaży kościoła zachęca autor ogłoszenia w popularnym serwisie.

W listopadzie informowaliśmy o zabytkowej świątyni wystawionej na sprzedaż. Dyskusje wokół transakcji jednak nie ustają, a w sieci pojawiają się wciąż doniesienia na jej temat.

Jest on tym gorętszy, że wystawiony na sprzedaż kościół znajduje się nie w Holandii czy Francji ale w Polsce, w dolnośląskiej miejscowości Okrzeszyn, 30 metrów od granicy polsko-czeskiej.

Zobacz jak wygląda wystawiony na sprzedaż kościół w Okrzeszynie:

Zabytkowy kościół w Okrzeszynie

Świątynia została wybudowana w latach 1580-1585 w miejscu starszego, wzniesionego przez cystersów kościoła. Na początku świątynia służyła jako kościół parafialny, następnie spełniała funkcję kaplicy pogrzebowej.

DEON.PL POLECA

Kościół w Okrzeszynie jest świątynią z wydzielonym prezbiterium, dwuspadowym dachem i sklepieniem krzyżowym. Po zachodniej stronie kościoła znajduje się zakrystia, a po wschodniej - kostnica.

Kto kupi kościół, otrzyma cmentarz gratis

Zaskakujące jest to, że nabywca świątyni otrzyma również na własność cmentarz. "Oferent w ramach transakcji »dorzuca« cmentarz, który znajduje się przy obiekcie" - informuje "Business Insider".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polski kościół wystawiony na sprzedaż. Tak wygląda świątynia, której nowy właściciel otrzyma cmentarz gratis
Komentarze (1)
JO
Jan Osa
13 stycznia 2024, 10:12
Pytanie: czyj jest ten kościół teraz? Należy do Kościoła katolickiego? Do jakiej diecezji? Kto wystawił go na sprzedaż? Tego nie ma w artykule. A szkoda. Jeśli już został przekazany komuś, to ten ktoś może z nim zrobić co chce. A jeśli nadal należy do KK, to dlaczego jest wystawiony do sprzedaży? W Holandii (Niderlandach) co tydzień sprzedaje się jakiś kościół, bo nie ma wiernych i nie ma go kto utrzymać. W Polsce jest przecież ostra kampania przeciw KK, coraz mniej wiernych, więc to normalne, że kościoły zostają puste i opuszczone. Nie ma się czemu dziwić, skoro brakuje wiary w Narodzie. Smutne ale prawdziwe. Chodzi tylko o dobrze przygotowaną umowę (jak w Holandii), gdzie się zastrzega, czego tam nie może być i komu nie można odsprzedać tego kościoła. Przyjeżdża biskup, odprawia specjalne nabożeństwo, odmawia modlitwę, i przekazuje kościół nowemu właścicielowi. Samo życie, jak mówią Francuzi. A skutki laicyzacji i wyparcia się wiary ojców? Przekonamy się na własnej skórze.