Polski żołnierz, który służył w Iraku: "pokolenie terrorystów obecnie rośnie"

Polski żołnierz, który służył w Iraku: "pokolenie terrorystów obecnie rośnie"
(fot. NEstudio / shutterstock.com)
KAI / kk

"Zamachy terrorystyczne - codzienność czy incydent" - pod takim hasłem 27 września wieczorem odbyła się pierwsza debata w ramach projektu "Pola Dialogu", który realizuje krakowskie biuro Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W trakcie spotkania uczestnicy rozmawiali o tym, czy Polacy powinni dziś czuć się bezpieczni oraz jak wielkie znaczenie w świecie społecznym i politycznym odgrywa strach.

W debacie uczestniczył Jan Rokita, były poseł na Sejm RP, obecnie wykładowca akademicki oraz Maciej Milczanowski, były oficer 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, uczestnik dwóch misji wojskowych: ONZ na Wzgórzach Golan oraz w ramach Sił Koalicji w Iraku.

W trakcie spotkania Jan Rokita podkreślał, że współcześnie fala zamachów robi karierę medialną od stycznia 2015 roku. W jego ocenie, nie jest to jakaś gigantyczna fala, która by się przetaczała przez Europę.

DEON.PL POLECA

- Mordercy byli zawsze. Problem z zamachami polega na tym, że tym razem ci mordercy są muzułmanami. I to jest problem. Gdyby byli oni zwykłymi współobywatelami to byliby traktowani jak wszyscy mordercy w historii - powiedział Jan Rokita. - Wtedy zapewne nie byłoby tej panik, która wynika z pewnego uogólnienia, że to islamiści nas zabijają, jacyś obcy ludzie - dodał.

Według niego niebezpieczeństwa związane z obecnością muzułmanów są bardzo poważne, ale media upowszechniają te wydarzenia na niebotyczną skalę.

- Realny problem polega na tym, że każda taka historia obiega świat i wywołuje panikę i to staje się problemem politycznym - wyjaśniał były polityk.

Z kolei Maciej Milczanowski opowiedział, że kiedyś kontaktowały się z nim media, aby skomentował jeden z zamachów terrorystycznych. Kiedy okazało się, że to nie zamach, ale zabójstwo dokonane przez zwykłego obywatela Francji, przedstawiciel redakcji zadzwonił, że już komentarz nie jest potrzebny, ponieważ był to zwykły morderca.

- Często spotykam się z określeniem, że muzułmanie to jacyś Marsjanie, którzy przyjechali do Europy i zabijają naszych, jacyś inni, jakieś ufo. Jest to zapewne krok w stronę dehumanizacji. Wielu ludzi sądzi, że terrorysta to nie jest człowiek i jest to problem - tłumaczył Milczanowski.

Jak dodał, istnieje problem indoktrynacji od dziecka i proces, aby dzieci przywrócić społeczeństwu trwa około trzech lat, a dzisiaj nie ma tam na to czasu.

- Pokolenie terrorystów obecnie rośnie, ale warto się zastanowić czy oni są sprawcami czy ofiarami, mam tutaj wątpliwości - mówił były oficer 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Zdaniem Rokity, terroryzm w Europie jest zjawiskiem na małą skalę, ale ekstremalnym wyznacznikiem jego jest wzbudzanie strachu. - Strach odczuwają nie tylko ci ludzie, którzy mogą być rzeczywiście w jakimś zagrożeniu, ale strach odczuwają także Polacy, którzy nie mają z tym do czynienia. I strach jest o wiele ważniejszy ze społecznego i politycznego punktu widzenia. Ten strach przekształca zbiorowe zapatrywania i polityczne wybory - mówił.

- To przekształca nasze społeczeństwo w sposób bardzo głęboki. Zawsze tam gdzie pojawia się strach na masową skalę to na końcu zawsze pojawia się wola przeciwdziałania temu strachowi, czyli wola usunięcia przyczyny, a tutaj przyczyną są muzułmanie - tłumaczył Rokita.

Jego zdaniem gdyby nie zamachy, to prawdopodobnie strach przed społecznością muzułmanów by nie istniał w ogóle, także w Polsce, a istnieje dlatego że usłyszeliśmy o zamachach. Polacy kiedyś przyjęli Czeczenów i od tej pory w Polsce nic się nie zmieniło. To strach jest tutaj istotą problemu - podkreślił.

Zdaniem prelegentów doniesienia medialne wzbudzają panikę na ogromną skalę. - Ten strach jest przerażający, zauważmy, że w państwach Europy będzie jeden przeprowadzony zamach i to wystarczy, to państwo jest już skreślone. Bardzo duża część społeczeństwa tak reaguje - mówił Maciej Milczanowski.

Na pytanie jak bronić się przed strachem odpowiedział, że powinno się racjonalizować i szukać faktycznych przyczyn. - Mógłbym tak naiwnie podejść i powiedzieć, że apeluję do polityków i do mediów, aby uczciwie przedstawiali sytuację. Ale to co napędza zysk będzie rosło, czyli napędza realne pieniądze i władze. Wielu na tym strachu buduje swój potencjał polityczny - powiedział uczestnik debaty.

Z kolei Jan Rokita na pytanie jak bronić się przed strachem powiedział, że nie jest to możliwe. - Strach zaczyna się upowszechniać w społeczeństwach i będzie coraz bardziej. Wszystkie mechanizmy obecnie sprzyjają temu, że ten strach się powiększa. Z tym strachem trzeba będzie żyć - powiedział.

Jan Rokita ocenił, że obecnie nie ma realnego zagrożenia terrorystycznego w Polsce. - Zamachy są tam, gdzie są muzułmanie, ale obowiązkiem państwa jest bycie czujnym - podkreślił.

"Pola Dialogu" to projekt krakowskiego biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jest to miejsce podejmujące temat prześladowanych chrześcijan, które jednocześnie stwarza przestrzeń dialogu i spotkań.

Głównym elementem tego miejsca jest stała wystawa pod tytułem: "Współczesne prześladowania Chrześcijan". Prezentowane są na niej eksponaty przywiezione bezpośrednio z Bliskiego Wschodu sprofanowane przez ISIS, lub rekonstrukcje przedmiotów kultu chrześcijańskiego zniszczonych przez tzw. Państwo Islamskie.

W ramach tej inicjatywy działa kawiarnia, organizowane są wystawy, konferencje, debaty i projekcje filmowe. Organizowane są spotkania z gośćmi z krajów prześladowań. Zapraszane są również osoby, które aktywnie uczestniczą w publicznej debacie dotyczącej tematu uchodźców, obecnego kryzysu Unii Europejskiej, roli Polski oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie.

"Pola Dialogu" stanowią edukacyjne miejsce dla młodzieży i dorosłych. Znajdują się przy ul. Stradomskiej 6 w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Augustyn SJ, Leon Nieścior OMI

Leon Nieścior OMI, doskonały znawca Ojców Pustyni, omawia "antyrretyczną" metodę walki ze złymi myślami, odwołując się do Ewagriusza z Pontu i jego dzieła O sporze z myślami. Złe myśli, które powiązane są z działaniem złego...

Skomentuj artykuł

Polski żołnierz, który służył w Iraku: "pokolenie terrorystów obecnie rośnie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.