Pomnik Chrystusa w barwach finalistów

Pomnik Chrystusa w barwach finalistów
(fot. Digo_Souza / flickr.com / CC BY)
PAP / drr

W niedzielę, w dniu finału piłkarskich mistrzostw świata, słynny pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro przybierze barwy krajów, które zagrają na Maracanie, czyli Niemiec i Argentyny.

Kibice w głosowaniu internetowym mają jednak zdecydować, która z flag będzie dłużej eksponowana. Ankieta zakończy się w sobotę o godz. 19 czasu lokalnego.

DEON.PL POLECA

Barwy danego kraju na mierzącej 38 metrów figurze będą widoczne przez czas proporcojonalny do otrzymanych głosów.

Jednym z pomysłodawców zabawy dla fanów jest archidiecezji Rio de Janeiro, która zarządza symbolem miasta.

Posąg na wzgórzu Corcovado jest symbolem Rio de Janeiro. W 1921 r. rozpoczęła się publiczna zbiórka pieniędzy na jego budowę, a 10 lat później nastąpiło odsłonięcie pomnika projektu francuskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia Paula Landowskiego. Statua powstała we Francji i została statkiem przewieziono do Brazylii.

Niemcy i Argentyna zmierzą się w finale tegorocznego mundialu na legendarnej Maracanie w niedzielę o godz. 21 czasu polskiego.

Optymistą jest legenda światowego futbolu, Diego Maradona, który wierzy, że Argentyna pokona w finale Niemców. "To zadanie nie jest niemożliwe, a przewaga leży po naszej stronie" - uważa.

"To jest realne zadanie. Myślę, że po tak wysokim zwycięstwie w półfinale Niemcy za bardzo w siebie uwierzą i właśnie pewność siebie może być ich największym problemem. Argentyna musi to wykorzystać" - podkreślił Maradona w telewizyjnym programie "De Zurda".

Niemcy we wtorkowym półfinale pokonali Brazylię 7:1, Argentyna w środę dopiero w rzutach karnych okazała się lepsza od Holandii. W regulaminowym czasie gry i po dogrywce był remis 0:0. Maradona po tym meczu najbardziej chwalił postawę Javiera Mascherano.

"Był jak pitbull. Na boisku był Mascherano i dziesięciu innych zawodników" - ocenił i dodał, że znacznie poniżej oczekiwań spisał się Lionel Messi. "Myślę, że jest już zmęczony" - powiedział.

Argentyna z Niemcami w finale mistrzostw świata spotka się po raz trzeci w historii. W 1986 roku górą była ekipa z Ameryki Południowej (3:2), cztery lata później Niemcy (1:0). W dwóch tych meczach na murawie był Maradona. W ostatnim starciu tych ekip - w 2010 roku w RPA, "Albicelestes" przegrali w ćwierćfinale 0:4, a trenerem drużyny był wtedy... Maradona.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pomnik Chrystusa w barwach finalistów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.