Ponad dwa miliony pielgrzymów przed Całunem

Ponad dwa miliony pielgrzymów przed Całunem
Ponad dwa miliony pielgrzymów przed Całunem (fot. Grzegorz Gałązka/DEON.pl)
Radio Watykańskie

Ponad 2 mln 100 tys. pielgrzymów nawiedziło Całun Turyński w czasie jego wystawienia od 10 kwietnia. 23 maja w stolicy włoskiego Piemontu kończy się jego ekspozycja. Lniane płótno, przechowywane w katedrze turyńskiej, w które według ewangelicznego świadectwa zawinięto ciało zdjętego z Krzyża Jezusa, do tej pory nazywane było relikwią.

W czasie pielgrzymki do Turynu Benedykt XVI nazwał je ikoną Wielkiej Soboty, która jest dniem ukrycia Boga. Papież nawiązując do setek tysięcy pielgrzymów kontemplujących tę nadzwyczajną ikonę zauważył, że choć przypomina ona o śmierci Pana, to jednak widać w niej nie tylko mrok, ale też światło. Nie tyle porażkę życia i miłości, ile przede wszystkim zwycięstwo życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią. Pielgrzymi widzą owszem śmierć Jezusa, ale dostrzegają za nią Jego Zmartwychwstanie – mówił w Turynie Papież.

Nadzwyczajne wystawienie Całunu było wydarzeniem duchowym a nie komercyjnym – zaznaczył kard. Severino Poletto. Arcybiskup Turynu podziękował rzeszom pielgrzymów poszukujących Bożego oblicza i nadziei w społeczeństwie doświadczającym kryzysu nie tylko ekonomicznego. Pytany o to, dlaczego cudowna relikwia-ikona chrześcijaństwa nie może być eksponowana na stałe, oznajmił, że nie jest to możliwe ze względów praktycznych. Groziłoby to jej nieodwracalnym zniszczeniem. Stąd wystawienia turyńskiego płótna pozostaną wydarzeniami nadzwyczajnymi i rzadkimi – dodał kard. Poletto.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ponad dwa miliony pielgrzymów przed Całunem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.