Pontyfikat Benedykta XVI pod znakiem książek

KAI / slo

Niemiecki wydawca Manuel Herder określił Benedykta XVI mianem "papieża książek", a czas sprawowania przez niego najwyższego urzędu w Kościele uznał za "pontyfikat bibliofilski".

"Jeśli się cofniemy do historii i spojrzymy na papiestwo z różnych punktów widzenia, spotkamy papieży, którzy budowali kościoły i pałace, zwoływali sobory lub je rozwiązywali, takich, którzy prowadzili działalność polityczną lub wojny. Tymczasem Benedykt XVI działał przez swoje książki" - napisał Herder na stronie internetowej Niemieckiego Stowarzyszenia Wydawców.

Nigdy wcześniej żaden z papieży nie zdecydował się na udzielenie wywiadu, na osobistą odpowiedź na stawiane pytania - przypomniał niemiecki wydawca. Po raz pierwszy w historii papież udzielił obszernego wywiadu Radiu Watykańskiemu. Rozmowę z Benedyktem XVI w jego letniej rezydencji w Castel Gandolfo przeprowadził 14 sierpnia 2005 roku ks. Eberhard von Gemmingen SJ, ówczesny kierownik niemieckiej sekcji RW.

Innym wydarzeniem był wywiad-rzeka, jakiego Ojciec Święty udzielił niemieckiemu dziennikarzowi Peterowi Seewaldowi. Rozmowa na bardzo aktualne, żywotne tematy Kościoła, ukazała się w 2010 roku pod tytułem "Światłość świata".

"Do historii papiestwa, a także księgarstwa Benedykt XVI przejdzie jako wielka osobowość duchowa, wybitny teolog i intelektualista. Jego pontyfikat stał pod znakiem książek" - stwierdził M. Herder.

Obecny papież, który za kilka dni ustąpi z urzędu, od blisko 60 lat publikuje swoje książki w wydawnictwie Herdera. 8 listopada 1956 młody docent z Fryzyngi ks. Joseph Ratzinger podpisał z wydawnictwem z Fryburga Bryzgowijskiego umowę na dwa artykuły do leksykonu teologii i Kościoła. "To wtedy rozpoczęła się trwająca do dzisiaj intensywna współpraca" - podkreślił z dumą Manuel Herder.

W ostatnich latach w tymże wydawnictwie ukazały się wszystkie trzy kolejne tomy "Jezusa z Nazaretu", wychodzą także "Dzieła wszystkie" Benedykta XVI. Cykl ten ukazuje się pod redakcją byłego biskupa Ratyzbony, a obecnie prefekta Kongregacji Nauki Wiary, abp. Gerharda Ludwiga Müllera.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pontyfikat Benedykta XVI pod znakiem książek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.