Pontyfikat Benedykta XVI pod znakiem książek
Niemiecki wydawca Manuel Herder określił Benedykta XVI mianem "papieża książek", a czas sprawowania przez niego najwyższego urzędu w Kościele uznał za "pontyfikat bibliofilski".
"Jeśli się cofniemy do historii i spojrzymy na papiestwo z różnych punktów widzenia, spotkamy papieży, którzy budowali kościoły i pałace, zwoływali sobory lub je rozwiązywali, takich, którzy prowadzili działalność polityczną lub wojny. Tymczasem Benedykt XVI działał przez swoje książki" - napisał Herder na stronie internetowej Niemieckiego Stowarzyszenia Wydawców.
Nigdy wcześniej żaden z papieży nie zdecydował się na udzielenie wywiadu, na osobistą odpowiedź na stawiane pytania - przypomniał niemiecki wydawca. Po raz pierwszy w historii papież udzielił obszernego wywiadu Radiu Watykańskiemu. Rozmowę z Benedyktem XVI w jego letniej rezydencji w Castel Gandolfo przeprowadził 14 sierpnia 2005 roku ks. Eberhard von Gemmingen SJ, ówczesny kierownik niemieckiej sekcji RW.
Innym wydarzeniem był wywiad-rzeka, jakiego Ojciec Święty udzielił niemieckiemu dziennikarzowi Peterowi Seewaldowi. Rozmowa na bardzo aktualne, żywotne tematy Kościoła, ukazała się w 2010 roku pod tytułem "Światłość świata".
"Do historii papiestwa, a także księgarstwa Benedykt XVI przejdzie jako wielka osobowość duchowa, wybitny teolog i intelektualista. Jego pontyfikat stał pod znakiem książek" - stwierdził M. Herder.
Obecny papież, który za kilka dni ustąpi z urzędu, od blisko 60 lat publikuje swoje książki w wydawnictwie Herdera. 8 listopada 1956 młody docent z Fryzyngi ks. Joseph Ratzinger podpisał z wydawnictwem z Fryburga Bryzgowijskiego umowę na dwa artykuły do leksykonu teologii i Kościoła. "To wtedy rozpoczęła się trwająca do dzisiaj intensywna współpraca" - podkreślił z dumą Manuel Herder.
W ostatnich latach w tymże wydawnictwie ukazały się wszystkie trzy kolejne tomy "Jezusa z Nazaretu", wychodzą także "Dzieła wszystkie" Benedykta XVI. Cykl ten ukazuje się pod redakcją byłego biskupa Ratyzbony, a obecnie prefekta Kongregacji Nauki Wiary, abp. Gerharda Ludwiga Müllera.
Skomentuj artykuł