Spekulacje i hipotezy o konklawe i abdykacji

Spekulacje i hipotezy o konklawe i abdykacji
(fot. EPA/Samantha Zucchi)
"Vatican Insider" / KAI / drr

Międzynarodowa prasa głównego nurtu nie ustaje w spekulacjach wokół konklawe i opisywaniu hipotetycznych powodów rezygnacji Benedykta XVI z papieskiego urzędu. Dla większości tytułów to także kolejna okazja do wściekłej krytyki papieża. Portal Vatican Insider opisując zawartość artykułów w międzynarodowej prasie, pisze o tym jak prasa "używa sobie" na ustępującym papieżu.

Media piszą o "samotności krótkodystansowego papieża" i nie ustają w spekulacjach na temat tego, jaki wpływ na decyzję o rezygnacji miał dokument opracowany przez trzech kardynałów badających sprawę kradzieży dokumentów zastrzeżonych z apartamentu papieskiego - określaną jako afera "vatileaks".

Lewicowy "Guardian" uważa, że choć watykański rzecznik zaprzeczył, by abdykacja papieża miała związek z treścią zebraną w dokumentacji poufnej na temat przecieków, uważa, że raport ujawnia siatkę działających w Watykanie księży-gejów. Spekulacje te powtarza na swych stronach "The Irish Times", a "The Daily Telegraph" pisze o tym, że konklawe zostało "zbrukane skandalem, zanim się zaczęło". Wśród hierarchów, którym w świetle poufnego raportu stawia się zarzut ukrywania skandali seksualnych z udziałem księży mają być, zdaniem brytyjskiej gazety, kardynałowie: Timothy Dolan, Roger Mahony, Justin Rigali, Godfried Danneels, Seán Brady. Natomiast agencja Reutera powołując się na swoje anonimowe źródło w Watykanie, przedstawia obraz papieża Benedykta XVI, który czuł się coraz bardziej samotny i izolowany w Watykanie.

Na niedawnej konferencji prasowej dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ wezwał ludzi mediów, by przekazywali opinii publicznej wiadomości oficjalne i potwierdzone. Zauważył, że wiele "newsów" jest zupełnie bezpodstawnych i podawanych przez autorów nie znających życia i dynamiki Stolicy Apostolskiej i Kościoła.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spekulacje i hipotezy o konklawe i abdykacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.