Częstochowa: podziękowanie za ponfytikat

KAI / drr

"Wiara jest decyzją o tym, że jest się z Panem, żyje się z Nim. To 'bycie z Nim' prowadzi do zrozumienia powodów, dla których się wierzy". Te słowa z listu apostolskiego "Porta fidei" określają decyzję Benedykta XVI i jego odpowiedzialność za Kościół - mówił abp Wacław Depo. Wieczorem 27 lutego metropolita częstochowski przewodniczył w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze Mszy św. dziękczynnej za pontyfikat Benedykta XVI.

Mszę św. koncelebrowali m.in. biskupi pomocniczy archidiecezji częstochowskiej: Antoni Długosz i Jan Wątroba oraz bp Marek Mendyk z Legnicy. Mszę św. koncelebrowało blisko stu kapłanów z archidiecezji częstochowskiej. Obecne były osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentu RP oraz duża rzesza wiernych.

W homilii abp Wacław Depo wskazał na wielkość i znaczenie pontyfikatu Benedykta XVI. - Z Maryją chcemy wyśpiewać "Magnificat" za wielkie sprawy, które stały się naszym udziałem przez pontyfikat Benedykta XVI - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski odnosząc się do czasów współczesnych pytał, jaki sens ma nasze życie. - Udzielając odpowiedzi na to pytanie, świat uczy nas: pracuj na własne imię, spróbuj sięgnąć po władzę, użyj swoich zdolności do tego, by pokazać kim jesteś. My patrzymy jednak na Chrystusa, który przyszedł służyć, dać okup za wielu - odpowiedział abp Depo.

DEON.PL POLECA

- U korzeni takiej postawy musi być pokora, która uwalnia nas od dwuznaczności i szukania własnych celów. Postawa pokory jest daleka od postawy świata - kontynuował abp Depo. Metropolita częstochowski zauważył, że "lubimy być zafascynowani tym, co sensacyjne". - Jesteśmy jednowymiarowi odcięci od duchowej głębi, od nadprzyrodzoności - podkreślił metropolita częstochowski.

Arcybiskup przypomniał, że papieże naszych czasów: bł. Jan Paweł II i Benedykt XVI "ukazywali głębię prawdy o Bogu i o człowieku". Odnosząc się do decyzji Benedykta XVI określił ją jako "trudną, odważną i pokorną" i przypomniał słowa Benedykta XVI wypowiedziane podczas ostatniej audiencji generalnej.

- "Nie lękajcie się", te słowa Chrystusa Zmartwychwstałego są nam bardziej potrzebne niż dotąd - mówił abp Depo, przypominając z kolei słowa bł. Jana Pawła II. Abp Depo przypomniał wiernym, że "byliśmy i będziemy w sercu Benedykta XVI, w jego pamięci i modlitwie. On uczył nas po polsku: "Trwajcie mocni w wierze".

Na zakończenie metropolita częstochowski również przypomniał prośbę Benedykta XVI o modlitwę na Jasnej Górze - "Proście za mną na Jasnej Górze. Maryja jest naszą nadzieją." Ten apel trwa od czasów Soboru Watykańskiego II. Ten apel niech będzie naszą siłą jedności i nadziei na przyszłe pokolenia. - zakończył metropolita częstochowski.

Na zakończenie Mszy św. po uroczystym Te Deum abp Depo odmówił "Akt Zawierzenia Maryi" sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Modlitwę dziękczynną archidiecezji częstochowskiej za pontyfikat Benedykta XVI zakończył Apel Jasnogórski, któremu przewodniczył o. Roman Majewski przeor Jasnej Góry.

Więzi kard. Josepha Ratzingera - Benedykta XVI z Jasną Górą i Częstochową sięgają pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę 6 czerwca 1979 r. Kard. Ratzinger odwiedził Jasną Górą również 11 września 1980 r., kiedy przybył do Polski jako członek 16-osobowej delegacji Konferencji Episkopatu Niemiec pod przewodnictwem kard. Josepha Höffnera z Kolonii, na zaproszenie Episkopatu Polski. Podczas tej wizyty spotkał się m. in. z bp. Stefanem Barełą ordynariuszem diecezji częstochowskiej.

Ponadto 26 maja 2002 r. przybył na Jasną Górę po konsekracji biskupiej, której udzielił w Radomiu bp. Zygmuntowi Zimowskiemu - swojemu wieloletniemu współpracownikowi. Celebrował wówczas w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej swój jubileusz 25-lecia sakry biskupiej, chociaż sam nie przypomniał tego wydarzenia. Przeor jasnogórski o. Marian Lubelski wręczył wówczas kard. Josephowi Ratzingerowi kopię wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej z życzeniami, aby wspomagała go w dalszej posłudze Kościołowi, jako współpracownika Jana Pawła II. Podczas tej wizyty kard. Ratzinger spotkał się z metropolitą częstochowskim abp. Stanisławem Nowakiem i odwiedził archikatedrę Świętej Rodziny.

Już jako papież Benedykt XVI pielgrzymował na Jasną Górę 26 maja 2006 r., podczas pielgrzymki do Polski, która odbyła się w dniach 25-28 maja 2006 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Częstochowa: podziękowanie za ponfytikat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.