Porfiriusz (Perić) nowym patriarchą Kościoła serbskiego

Porfiriusz (Perić) nowym patriarchą Kościoła serbskiego
Fot. Chronis Yan / Unsplash

Patriarchą Serbii wybrany został dotychczasowy metropolita zagrzebsko-lublański Porfiriusz (Perić). Jego poprzednikiem był Ireneusz, który zmarł w listopadzie 2020 r. w wieku 90 lat.

Dotychczasowy metropolita zagrzebsko-lublański, 59-letni Porfiriusz (Perić) został nowym arcybiskupem Peciu, metropolitą belgradzko-karłowackim i patriarchą serbskim. Wyboru nowego zwierzchnika Serbskiego Kościoła Prawosławnego (SKP) dokonali 18 lutego uczestnicy Świętego Soboru Biskupiego SKP, który obradował w krypcie cerkwi św. Sawy w Belgradzie.

Zaraz potem odprawiono na miejscu krótkie nabożeństwo dziękczynne i odśpiewano nowemu patriarsze kościelny hymn z życzeniami "Mnoga leta". Wieść o wyborze ogłosiły wszystkim dzwony największej na Bałkanach świątyni chrześcijańskiej.

Patriarcha Porfiriusz (w świecie Prvoslav Perić) urodził się 22 lipca 1961 r. w miejscowości Bečej. W 1985 r. rozpoczął życie mnisze, przyjmując imię Porfiriusz. Rok później ukończył Prawosławny Wydział Teologiczny w Belgradzie. Wtedy też biskup raszko-prizreński Paweł (późniejszy patriarcha) wyświęcił go na hierodiakona.

W latach 1986-90 obecny zwierzchnik Kościoła serbskiego kształcił się w Atenach, po czym wrócił do kraju i w klasztorze Świętych Archaniołów w Kovilju został wyświęcony na hieromnicha (mnicha-kapłana) i powołany na igumena. Od 13 lipca 2014 r. był metropolitą zagrzebsko-lublańskim. Uchodził za głównego kandydata na następcę zmarłego 20 listopada ub.r. w wieku 90 lat patriarchy Ireneusza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Pod redakcją Angeliki Laiou, Cécile Morrisson

Trzytomowe dzieło Świat Bizancjum przedstawia syntezę historii państwa bizantyńskiego, od przekształcenia miasta Byzantion w cesarski Konstantynopol aż do upadku państwa w 1453 roku.

Trzeci i ostatni tom poświęcony jest schyłkowi Cesarstwa Bizantyńskiego: od czwartej wyprawy krzyżowej,...

Skomentuj artykuł

Porfiriusz (Perić) nowym patriarchą Kościoła serbskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.