Portugalia: biskupi wezwali obywateli do udziału w wyborach parlamentarnych

Portugalia: biskupi wezwali obywateli do udziału w wyborach parlamentarnych
fot. unsplash.com
KAI / ml

Rada Stała Konferencji Episkopatu Portugalii zaapelowała do mieszkańców tego kraju o udział w przedterminowych wyborach parlamentarnych, które odbędą się 30 stycznia. Biskupi wskazali, że udział w nich wpisuje się w zasady państwa demokratycznego, a społeczeństwo poprzez głosowanie zyskuje możliwość rzeczywistego wpływu na władzę.

Jednocześnie biskupi wezwali liderów ugrupowań politycznych, aby w swoich programach przedwyborczych próbowali „być jak najbardziej przejrzyści” i konkretni.

W komunikacie biskupi wskazali, że podczas kampanii wyborczej episkopat szczególnie bacznie obserwuje debatę w sprawie postulatów partii dotyczących ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, zagadnień prawnych, kwestii związanych z ubóstwem i spójnością gospodarczą, a także fenomenem nasilającego się w Portugalii zjawiska wyludniania się interioru. Podkreślili też, że biskupi wyrażają troskę o sprawy dotyczące polityki migracyjnej oraz problemów związanych z ochroną środowiska naturalnego.

Przedterminowe wybory parlamentarne ogłosił 4 listopada 2021 r. prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa krótko po odrzuceniu przez parlament projektu budżetu socjalistycznego rządu António Costy. Szef państwa twierdził, że kraj potrzebuje stabilnych rządów „cieszących się rzeczywistym poparciem społecznym”. Odrzucony przez Zgromadzenie Republiki dokument był pierwszym rządowym projektem budżetu, który nie zdobył akceptacji parlamentu w 47-letniej historii portugalskiej demokracji.

DEON.PL POLECA

Z dotychczasowych sondaży wynika, że przedterminowe wybory w niewielkim tylko stopniu zmienią układ sił w zdominowanym przez ugrupowania lewicy i centrolewicy parlamencie. Głosowanie to, zgodnie z badaniami opinii publicznej, powinna wygrać Partia Socjalistyczna (PS) premiera Costy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło

Poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. prof. Józefa Tischnera

Przez lata przekazywał nam mądrość ludzi gór, bo jak wiadomo greccy filozofowie to też górale. Niósł ciężkie brzemię nauczyciela solidarności. Pokazywał, jak myśleć według wartości...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Portugalia: biskupi wezwali obywateli do udziału w wyborach parlamentarnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.