Portugalia: Kościoły chrześcijańskie podpiszą wspólną deklarację

Portugalia: Kościoły chrześcijańskie podpiszą wspólną deklarację
(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

Chrześcijańskie kościoły Portugalii podpiszą w sobotę w podlizbońskiej Sintrze wspólną deklarację wzywającą do poszanowania życia ludzkiego.

Jak poinformował portugalski Episkopat, dokument zawiera sformułowanie, które w sposób jednoznaczny odrzuca eutanazję.

Deklaracja zawiera stwierdzenie o konieczności poszanowania życia ludzkiego “od chwili poczęcia do momentu naturalnej śmierci"- Ludzka godność nie zanika w efekcie pojawienia się zależności od drugiego człowieka, choroby, czy niezdolności do wytwarzania dóbr (…). Odpowiedzią na te problemy nie może być eutanazja - napisali autorzy dokumentu, wskazując, że człowiek stary i chory ma prawo do opieki paliatywnej.

Podczas ubiegłorocznej jesieni portugalscy biskupi wielokrotnie apelowali do rodzimych polityków, aby odstąpili od prób legalizacji eutanazji. Patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente stwierdził, że wszelkie działania służące wprowadzeniu prawa do tzw. śmierci wspomaganej są nadużyciem. Wskazał, że Portugalia bardziej od eutanazji potrzebuje dziś "społeczeństwa paliatywnego", towarzyszącego osobom ciężko chorym.

Portugalscy biskupi na początku listopada ub.r. wydali komunikat, w którym stwierdzili, że zagadnienie walki z eutanazją nie jest kwestią religijną, ale problemem humanitarnym. Zaapelowali wówczas, aby nie ograniczać tego zagadnienia jedynie do obszaru przekonań religijnych. W przyjętym wtedy dokumencie biskupi zaapelowali o ducha miłosierdzia, przejawiającego się “troską o przedłużenie życia ludzkiego, a nie o pomaganie w umieraniu".

Na początku listopada ub.r. liderzy lewackiej partii Blok Lewicy ujawnili, że mają już gotowy projekt legalizacji eutanazji. Dokument ma trafić pod obrady portugalskiego parlamentu na początku 2017 r. Według jego założeń, prawa do eutanazji nie mieliby nieletni, a także niepełnosprawni umysłowo i osoby cierpiące na depresję.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Portugalia: Kościoły chrześcijańskie podpiszą wspólną deklarację
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.