Portugalia: parafie włączają się w akcję przeciwdziałania pożarom

Portugalia: parafie włączają się w akcję przeciwdziałania pożarom
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

Portugalskie parafie, szczególnie z północnej i środkowej części kraju, aktywnie włączyły się w przeciwdziałanie licznym w tym kraju pożarom lasów i nieużytków rolnych. Akcjom prewencyjnym towarzyszą też przygotowania do odnawiania kompleksów leśnych, z których największe spłonęły na terenie diecezji Guarda, Vila Real i Viseu.

Modlitwy o zakończenie suszy

Władze tej ostatniej diecezji wezwały wiernych zarówno do akcji prewencyjnych, jak też do modlitw o zakończenie suszy i ustanie utrzymującej się od 7 lipca fali pożarów. Biskup Viseu António Luciano stwierdził, że obecnie potrzebne jest stworzenie ruchu modlitwy o ustanie suszy. Dodał, że jest ona tylko częściowo winna za liczne pożary, a wiele z nich zostaje sprowokowanych przez zaniedbania człowieka lub jego złą wolę.

DEON.PL POLECA
Wprawdzie piątek był pierwszym dniem bez rozprzestrzeniającego się żywiołu, ale służby obrony cywilnej ostrzegły, że wraz z wysuszeniem terenów i powracającymi upałami ryzyko pojawienia się ognia jest wciąż bardzo wysokie. Katolicka agencja Ecclesia, powołując się na władze kraju ujawniła, że 98 proc. pożarów w Portugalii jest spowodowanych przez człowieka.

W lipcu wraz z pojawieniem się licznych pożarów lasów i nieużytków rolnych rząd Portugalii zaapelował do biskupów o przeprowadzenie akcji uświadamiających o wysokim ryzyku pojawienia się pożarów oraz o konieczności podejmowania działań prewencyjnych.

Pożary w Portugalii

Tegoroczne wakacje stoją w Portugalii pod znakiem walki z licznymi pożarami, które pojawiły się we wszystkich niemal dystryktach tego kraju. Najbardziej ucierpiały regiony usytuowane w środkowej i północnej części kraju. W sumie od stycznia w Portugalii wybuchło 9 tys. pożarów, w których spłonęło ponad 100 tys. hektarów łąk i kompleksów leśnych.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Portugalia: parafie włączają się w akcję przeciwdziałania pożarom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.