Portugalia: powstają struktury komitetu organizacyjnego ŚDM w Lizbonie. Dwaj biskupi koordynatorami generalnymi

Portugalia: powstają struktury komitetu organizacyjnego ŚDM w Lizbonie. Dwaj biskupi koordynatorami generalnymi
(zachód słońca nad Lizboną, fot. depositphotos.com)
KAI / pch

Biskupi Joaquim Mendes i Americo Aguiar zostali koordynatorami generalnymi Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, które w 2022 r. odbędą się w portugalskiej stolicy - Lizbonie.

Zdaniem bp. Aguiara najbliższe spotkanie papieża z młodzieżą z całego świata będzie wydarzeniem “nie tylko dla młodych".
"Wzywa ono właściwie wszystkich do włączenia się w tę imprezę, bez względu na wiek. Jest wydarzeniem dla osób od ósmego do osiemdziesiątego roku życia, które będzie stanowiło okazję do pokazania światu, że Portugalia jest gościnna".
Wyraził przekonanie, że "prawdopodobnie będzie to najbardziej udana edycja Światowych Dni Młodzieży". Zapewnił, że Portugalczycy chcieliby, aby ŚDM za 3 lata "pozostawiły ślad ekonomiczny i ekologiczny, jak mówił papież Franciszek, i aby stanowiły okazję do ewangelizacji".
Drugi koordynator bp Joaquim Mendes nawiązał do ogłoszonej niedawno adhortacji apostolskiej "Christus vivit", podkreślając, że wytycza ona drogę dla przyszłych Dni w stolicy Portugalii.
"Jest ona znakomitym wkładem duszpasterskim do szlaku, który mamy przebyć, szlaku ewangelizacji" - dodał biskup.
Zauważył ponadto, że to sam Franciszek wskazał, że ŚDM 2022 winny mieć "dynamizm ewangelizacyjny i wyjścia", dlatego konieczne jest postrzeganie, "w sposób twórczy, jak młodzi katolicy mogą zaprosić innych do tego doświadczenia spotkania z Jezusem, służby ubogim itp.". Wiadomo już, że te Dni mają być "mocnym momentem ewangelizacji i mieć wymiar misyjny" - zaznaczył bp Mendes.
Portugalia po raz pierwszy zorganizuje ŚDM. Dotychczas najbliższe jej pod względem geograficznym edycje tej imprezy odbywały się w Hiszpanii: w 1989 r. w Santiago de Compostela i w 2011 r. w Madrycie.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Portugalia: powstają struktury komitetu organizacyjnego ŚDM w Lizbonie. Dwaj biskupi koordynatorami generalnymi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.