Portugalia: weto ws. ustawy ułatwiającej aborcję

Portugalia: weto ws. ustawy ułatwiającej aborcję
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
KAI / pk

Związany z Partią Socjaldemokratyczną prezydent Portugalii Aníbal Cavaco Silva na zakończenie swej kadencji zawetował ustawę ułatwiającą aborcję. Zablokował także prawo do adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.

Decyzję tę przyjęły z wielkim zadowoleniem ruchy obrony życia w tym kraju.

Odrzucona przez prezydenta nowa ustawa była sprzeczna, jego zdaniem, z prawem obywateli do informacji, ponieważ znosiła obowiązek rozmowy kobiety decydującej się na aborcję z psychologiem i pracownikiem socjalnym. Łamała także klauzulę sumienia.

Przedstawiciele ruchów obrony życia podkreślili w oficjalnym komunikacie, że społeczeństwo obywatelskie winno wspierać kobiety w ich macierzyństwie, a "nie zmieniać prawodawstwo przez elity rządzące pod wpływem ideologii i z braku znajomości rzeczywistych problemów kobiet".

Odrzucając dekret o adopcji dzieci przez pary jednopłciowe szef państwa wyjaśnił, że najważniejsze jest dobro dzieci, a ich prawa stoją ponad prawami adoptujących. Ustawa przyjęta w listopadzie ub.r. przez portugalski parlament głosami lewicowej większości i części centroprawicy wywołała wówczas silny sprzeciw tamtejszych biskupów. Episkopat podkreślił niekwestionowaną rolę obecności matki i ojca w wychowywaniu dzieci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Portugalia: weto ws. ustawy ułatwiającej aborcję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.