Posłani, by robić ewangeliczny raban

Posłani, by robić ewangeliczny raban
(fot. Catholic Church (England and Wales)/flickr.com/CC)
5 lat temu
KAI / slo

W katedrze włocławskiej w uroczystość Zesłania ducha Świętego 8 czerwca br. biskup włocławski Wiesław Mering udzielił święceń kapłańskich ośmiu diakonom diecezjalnym oraz jednemu ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani, studiującym we włocławskim seminarium.

W homilii bp Mering zastanawiając się, dlaczego dzisiaj w uroczystość Ducha Świętego dokonują się święcenia kapłańskie stwierdził, że odpowiedź znajdziemy w Dziejach Apostolskich, we fragmencie przygotowanym na dzień Zesłania Ducha Świętego. Odniósł się do opisu dnia Pięćdziesiątnicy, który nazwał dniem "bierzmowania, umocnienia apostołów Duchem Świętym". Według kaznodziei to wydarzenie sprawiło, że apostołowie stali się zupełnie innymi ludźmi: "Wychodzą przed Wieczernik, żeby głosić Jezusa Chrystusa, Ewangelię, żeby szerzyć naukę naszego Pana po całym świecie".

Hierarcha w rozważaniu odniósł się do dokumentu z Aparecidy, w którym zebrano wnioski narad Episkopatu Ameryki Południowej, w którym zawarto wskazówki dla pracy duszpasterskiej Kościoła w tamtych krajach odnośnie do nawrócenia pastoralnego.

"Nawrócenie pastoralne", o którym mowa w dokumencie, oznacza "przejście od Kościoła zachowawczego do Kościoła ofensywnego, misyjnego, czyli takiego, o którym mówi Ojciec Święty Franciszek; że nie wolno dać się zamknąć w świątyniach, tylko trzeba wyjść na zewnątrz, trzeba drażnić i pobudzać uwagę, zainteresować umysły wiernych Ewangelią Jezusa Chrystusa".

Biskup włocławski podkreślił, że to jest między innymi zadanie tych, którzy dzisiaj przyjmują święcenia kapłańskie. Zwrócił uwagę w kontekście tego dokumentu, że nowo wyświęceni mają iść i czynić "raban" w świecie: "tak jak robiliśmy podczas peregrynacji krzyża ŚDM, kiedy poprzez pielgrzymki i uroczyste przenoszenie krzyża z jednej parafii do drugiej, poprzez nawiedzanie instytucji także świeckich, społecznych, gmin, szpitali, więzień zwracaliśmy uwagę na słowa Ewangelii Jezusa, na wymowę krzyża, na potrzebę Ewangelii wszędzie".

Bp Mering podkreślił, że zadaniem tych, którzy mają zostać wyświęceni na prezbiterów jest przekazywanie Bożej mądrości, którą jest Ewangelia. Dodał, że "ksiądz, który nie ma w sobie woli misyjnego działania, gotowości opuszczenia wszystkiego dla Jezusa staje się parodią księdza".

W swoim słowie hierarcha wymienił przykłady kapłanów Jezusa, którzy tak rozumieli swoje kapłaństwo, głoszących zawsze Bożą mądrość: Jan Paweł II, ks. Jerzy Popiełuszko, bp Michał Kozal, sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński.

Nowo wyświęceni prezbiterzy to: ks. Damian Donderowicz (Ślesin), ks. Konrad Dreszler (Bobrowniki), ks. Karol Kolenda (Turek, Najświętszego Serca Pana Jezusa), ks. Adrian Niebudek (Skulsk), ks. Jakub Wiśniewski (Wyszyna), ks. Szymon Wiwatowski (Trutowo), ks. Krzysztof Włodarczyk (Kłodawa), ks. Jakub Ziemski (Lubień Kuj.) i jeden brat ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani o. Rafał M. Dubień CCG.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Posłani, by robić ewangeliczny raban
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Posłani, by robić ewangeliczny raban
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.