„Poszukiwanie ojcostwa” z o. Nowakiem – propozycja dominikanów na Dzień Ojca

„Poszukiwanie ojcostwa” z o. Nowakiem – propozycja dominikanów na Dzień Ojca
(Fot. STREFA WODZA / YouTube)
KAI / pp

„Poszukiwanie Ojcostwa” to seria krótkich filmów na Youtubie autorstwa o. Tomasza Nowaka OP – wędrownego kaznodziei, wykładowcy homiletyki, przeora klasztoru w Łodzi, współtwórcy Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego. Każdy odcinek opowiada o innym aspekcie „tajemnicy ojcostwa”. - Chcę mówić o tym, że ojcostwo jest dla nas kluczowe. Jeżeli odkryjemy tę tajemnicę ojcostwa, lepiej zrozumiemy to kim jesteśmy i to co mamy robić – zachęca duchowny.

O. Tomasz Nowak przyznał, że inspiracją do stworzenia cyklu nagrań była odpowiedź papieża Franciszka na pytanie jednego z dziennikarzy, o to jaki fragment z Biblii dałby do przeczytania osobie, która nigdy nie trzymała w ręce Pisma Świętego. Ojciec Święty wyznał wówczas, że modlitwę „Ojcze nasz”. - Ważniejsze jest to kim jesteś, a nie to co masz robić. To co masz robić wynika najpierw z tego kim jesteś. A to co jest najważniejszą tożsamością każdego z nas, to właśnie to, że jesteśmy ukochanymi dziećmi Ojca. To że jesteśmy z miłości, a Ojciec z miłości chciał nas na tym świecie – zacytował papieża dominikanin, wyjaśniając, że źródłem wszystkiego jest kochający Bóg Ojciec.

Kapłan podkreślił, że właśnie tego Jezus uczy apostołów w modlitwie „Ojcze nasz” - że najważniejsza jest relacja z Ojcem. - Do niej się odwołujemy w niej pokładamy wszelką nadzieję. W niej jest też nasze uzdrowienie, uporządkowanie wszystkich spraw i wyprostowanie wszystkich ścieżek. Dlatego chcę w tym temacie do Was mówić – wyjaśnił o. Nowak.

Dominikanin zaznaczył, że Jezus bardzo zachęca do praktykowania tej modlitwy, a także pragnie by wierni widzieli Go właśnie jako Ojca. - Zdaję sobie sprawę, że jest to często bardzo trudne, bo nakładają nam się różne kalki z naszymi ojcami i bardzo często na Boga, który jest Ojcem patrzymy przez pryzmat naszych ojców – stwierdził kaznodzieja, dodając, że może właśnie to stanowi największą trudność, by zobaczyć Boga Ojca w taki sposób w jaki On chce się pokazać. Podkreślił, że modlitwa „Ojcze nasz” może być do tego bardzo pomocna.

DEON.PL POLECA

- Robimy mnóstwo różnych rzeczy, błąkamy się po tym świecie, tak naprawdę robimy wiele rzeczy, które sami uważamy, że są bez sensu. One nabierają dopiero sensu w tym, kim jesteśmy. Jeżeli odkryjemy to kim jesteśmy, to tak jak papież Franciszek powiedział, będziemy wiedzieć co mamy robić – wyjaśnił o. Nowak.

Duchowny zaznaczył, że dziecko nie musi nic robić, by rodzice go kochali, dlatego gdy modlimy się „Przyjdź królestwo Twoje”, prosimy by taki porządek w nas zagościł. - Że jesteśmy kochani tylko dlatego, że jesteśmy, a nie za to co zrobimy. Nie musimy zasługiwać na tę miłość – zaakcentował. Podkreślił również, że Boże ojcostwo wynika także z faktu, że jest stworzycielem nieba i ziemi, zatem jest i tym, który daje swoim dzieciom chleb powszedni, czyli te dary, które są na co dzień potrzebne.

Seria liczy 10 odcinków. Są one dostępne na kanale dominikanie.pl na Youtubie, a także na portalu dominikanie.pl. Każdy z nich dotyczy innego zagadnienia związanego z tematem głównym. Wśród nich m.in.: kwestia Zmartwychwstania czy ojcostwo św. Józefa. 

Zobaczcie pierwszy odcinek: 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

„Poszukiwanie ojcostwa” z o. Nowakiem – propozycja dominikanów na Dzień Ojca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.