Potrzebna ochrona ludów tubylczych podczas pandemii

Potrzebna ochrona ludów tubylczych podczas pandemii
fot. Deposit Photos
1 miesiąc temu
KAI / sz

Pandemia COVID-19 obok ubóstwa, dyskryminacji oraz eksploatacji dóbr naturalnych stanowi wielkie niebezpieczeństwo dla 370 mln osób należących do ludów tubylczych. Tylko od lipca obecnego roku odnotowano na kontynencie amerykańskim w tej grupie ponad 70 tys. przypadków zarażeń. Ponad 2 tys. osób zmarło.

Amazonia należy do terenów najbardziej zagrożonych. Problem ciągle narasta i wiąże się dodatkowo z wykorzystywaniem ekonomicznym oraz niszczeniem natury na terytoriach zamieszkiwanych przez ludy tubylcze. Dalsze istnienie wielu z nich znajduje się w niebezpieczeństwie.

„Kto zaniósł koronawirusa do najbardziej odległych wiosek? To byli ci, których my nazywamy: garimperos czyli poszukiwacze złota. Są to sytuacje trudne do kontrolowania, dlatego izolacja jest potrzebna, a jeśli wioski znajdują się bardzo daleko, kiedy ktoś źle się czuje, to czasami trzeba wzywać helikoptery i samoloty. Dlatego ważne jest, aby wymagać od rządu, ministerstw i innych organizacji odpowiedzialnych za zdrowie Indian, aby czynili to, co jest możliwe. Należy bronić tego, co wyraziliśmy w dokumencie „Querida Amazonia”, czyli przekonywać jaka jest właściwa droga, ponieważ inaczej ceną zawsze będzie okupowanie ziemi, wycinanie lasów oraz zniszczenie natury. Niektórym się wydaje, że mogą robić to, co się im się podoba, ale to nie jest prawda – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Piero Conti z brazylijskiej diecezji Macapá.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
16,15 zł
26,92 zł

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Potrzebna ochrona ludów tubylczych podczas pandemii
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Potrzebna ochrona ludów tubylczych podczas pandemii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.