Powązki Wojskowe: modlitwa przy Pomniku Gloria Victis w godzinie "W"

Powązki Wojskowe: modlitwa przy Pomniku Gloria Victis w godzinie "W"
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
KAI / kk

Modlitwa w intencji powstańców warszawskich poprzedziła złożenie wieńców pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Na uroczystość, w dniu 73. rocznicy powstania, przybyli prezydent Andrzej Duda, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele rządu, parlamentu, generałowie Wojska Polskiego oraz kombatanci.

W uroczystości wziął udział także bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki.

DEON.PL POLECA
O godzinie 17.00 rozległo się wycie syren alarmowych. Po wysłuchaniu hymnu państwowego pamięć Powstańców uczczono salwą honorową. Modlitwę w ich intencji poprowadził biskup polowy Józef Guzdek.

- Lepiej poświęcić swoje życie w obronie wartości, które będą żyć, niż żyć dla idei, które umrą. Na modlitwie dziękujmy Bogu za tych, którzy umierając w obronie wolności, w heroiczny sposób wypełnili przesłanie płynące z Ewangelii: "nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich" - mówił bp Józef Guzdek w krótkiej refleksji poprzedzającej modlitwę.

- Cmentarze są miejscem pożegnań, bólu i łez po stracie najbliższych. Od wielu już lat ten cmentarz na warszawskich Powązkach stał się miejscem spotkań. Stajemy dziś przed pomnikiem Gloria Victis, aby spotkać się z poległymi i zmarłymi uczestnikami powstania. Oni wszyscy żyją w Bogu, żyją także w naszej pamięci, wszak nie umarła idea, dla której przelewali krew - dodawał bp Guzdek.

Zebrani odmówili wspólnie "Ojcze nasz" oraz modlitwę za zmarłych.

Pod pomnikiem złożyli wieńce m.in. prezydent, przedstawiciele rządu, Sejmu i Senatu, powstańcy warszawscy oraz warszawiacy, którzy zapalali znicze i składali kwiaty także po zakończeniu uroczystości.

Doroczna uroczystość pod pomnikiem "Gloria victis" jest od wielu lat centralnym punktem obchodów rocznicowych. Cmentarz Wojskowy na Powązkach odwiedza w tym dniu kilkanaście tysięcy ludzi. Tradycja odwiedzania kwater powstańczych liczy już kilkadziesiąt lat i była kultywowana także w okresie PRL wbrew władzom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powązki Wojskowe: modlitwa przy Pomniku Gloria Victis w godzinie "W"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.