Dzisiaj o 17 odezwą się dzwony kościołów: "niech ich dźwięk zachęci do modlitwy w intencji powstańców"

Dzisiaj o 17 odezwą się dzwony kościołów: "niech ich dźwięk zachęci do modlitwy w intencji powstańców"
(fot. shutterstock.com)
KAI / jp

Biskup polowy WP Józef Guzdek zaapelował do kapelanów ordynariatu polowego, aby 1 sierpnia o godz. 17.00, w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odezwały się dzwony kościołów wojskowych w całym kraju.

Zachęcił też do udziału w wydarzeniach rocznicowych i godnego uczczenia pamięci powstańców.

DEON.PL POLECABiskup polowy przypomniał, że 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego "jest okazją do modlitwy za poległych i zmarłych powstańców, do refleksji na temat tego wydarzenia oraz okazania wdzięczności żyjącym uczestnikom narodowego zrywu".

Bp Guzdek dodał, że w nadziei na uwolnienie stolicy od wroga, odzyskanie niepodległości, możliwość decydowania o przyszłości Ojczyzny, "powstańcy ofiarowali swoje zdrowie i życie". Przypomniał też o postawie sojuszników, którzy nie wsparli w sposób należyty walczących, a po wojnie wielu z nich było szykanowanych a nawet więzionych.

Biskup polowy podkreślił, że dziś Powstańcy Warszawscy są dla nas "przykładem poświęcenia i ofiarności, a także wytrwałości w dążeniu do celu". Zaapelował, aby 1 sierpnia, o godz. 17.00, w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odezwały się dzwony katedry polowej oraz wszystkich kościołów garnizonowych w Polsce.

- Niech ich dźwięk zachęci do refleksji i modlitwy w intencji powstańców oraz mieszkańców Warszawy, którzy zginęli w 1944 roku. Niech głos tych dzwonów wywoła odpowiedź w naszych sercach, pobudzając do jeszcze większej miłości Ojczyzny - napisał w przesłaniu zamieszczonym na stronie internetowej Ordynariatu Polowego.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Po 63 dniach walk zakończyło się kapitulacją. Zginęło w nim około 18 tys. powstańców i od 150 tys. do 200 tys. cywilów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzisiaj o 17 odezwą się dzwony kościołów: "niech ich dźwięk zachęci do modlitwy w intencji powstańców"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.