Powołania kapłańskie w Europie. Ten jeden kraj zanotował gigantyczny wzrost

Powołania kapłańskie w Europie. Ten jeden kraj zanotował gigantyczny wzrost
(fot. cathopic.com)
2 lata temu
Catholic Herald / ml

Tylko w ciągu ostatniego roku ilość wyświęconych kapłanów w Hiszpanii wzrosła o 24 procent.

Jak informuje Catholic Herald, w 2018 roku wyświęconych księży było 135. Rok wcześniej 109. Jednocześnie mniejsza ilość księży zrezygnowała z kapłaństwa w czasie seminarium. W 2018 roku były to 123 osoby, w 2017 - 152. Przy czym liczba mężczyzn przyjętych do seminariów spadła z 1263 (2017) na 1203 (2018).

Zdaniem księdza Julio Gomeza, który zarządzał czterema parafiami w diecezji Palencia, wzrost jest całkowicie przypadkowy i nie jest efektem jakiejkolwiek strategii Kościoła.

3 dobre drogi do odkrycia swojego powołania >>

"Moim zdaniem to przypadek, że nastąpił taki wzrost. W Kościele w Hiszpanii nie ma krajowej strategii, której celem byłoby zwiększenie powołań do seminariów" - napisał duchowny w emailu do Catholic News Service.

Według ks. Gomeza znamienne jest, że prawie połowa seminarzystów pochodzi z zaledwie 15 z 70 diecezji w całej Hiszpanii. "W całym kraju jest siedem seminariów i siedem diecezji, które wyraźnie odstają od reszty" - skomentował.

Wskazał jednocześnie na kilka powodów, które jego zdaniem mogą stać za widocznym wzrostem powołań: tradycyjni i ortodoksyjni biskupi, nauka i formacja, religijność ludowa, kultura zawodowa w diecezjach, aktywna posługa młodzieży w Kościele".

"Kraj Basków należy do najbardziej zlaicyzowanego regionu w Hiszpanii z bardzo małą liczbą powołań w ostatnich 30, 40 latach. Ale w ciągu ostatnich 10 lat powołano tam 3 bardzo dobrych biskupów, którzy mają teraz 33 seminarzystów" - powiedział ks. Gomez.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk
17,43 zł
24,90 zł

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Powołania kapłańskie w Europie. Ten jeden kraj zanotował gigantyczny wzrost
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.