Powstaje kościół upamiętniający koptów ściętych w Libii

Powstaje kościół upamiętniający koptów ściętych w Libii
(fot. youtube.com)
KAI / pk

Chrześcijanie w Egipcie z zadowoleniem przyjęli decyzję prezydenta Abd al-Fattaha as-Sisiego, który postanowił zbudować kościół poświęcony pamięci 21 koptyjskich chrześcijan ściętych w lutym tego roku przez terrorystów Państwa Islamskiego w Libii.

Świątynia powstanie w Samalut w gubernatoracie Minya, skąd pochodzili młodzi mężczyźni, przebywający w Libii jako emigranci zarobkowi. Koszty budowy kościoła obliczane są na 10 milionów funtów egipskich.

Rzecznik Kościoła katolickiego w Egipcie, o. Rafic Greiche, pozytywnie odniósł się do inicjatywy prezydenta as-Sisiego. Uważa, że może to stanowić zachętę do zmiany w świadomości ludności. Jest to też "pozytywny sygnał" dla chrześcijan.

W rozmowie z katolicką agencją AsiaNews o. Greiche wyraził przekonanie, że obecny rząd Egiptu chce położyć kres dyskryminacji chrześcijan. Pozytywny wpływ na te przemiany ma rozwijanie świadomości. - Muzułmanie akceptują nas teraz bardziej niż dotąd, gdyż dobry przykład daje prezydent - powiedział ks. Greiche. Podkreślił, że dziś "już nie ma zorganizowanej przemocy ze strony rządu" przeciwko chrześcijanom, choć czasem jeszcze odczuwa się "chwile napięcia na tle religijnym".

W rozmowie z AsiaNews rzecznik Kościoła katolickiego wEgipcie zwrócił uwagę, że prezydent zaapelował do chrześcijan, aby bardziej aktywnie włączyli się w życie polityczne, szli do wyborów i zgłaszali swoich kandydatów, zapewniając sobie w ten sposób swoją obecność w parlamencie. Widać też, że prezydent as-Sisi nie życzy sobie dosłownej interpretacji Koranu, nawet jeśli ten proces jest dopiero w fazie początkowej, stwierdził o. Greiche.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstaje kościół upamiętniający koptów ściętych w Libii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.