Powstaje wspólnota „Laudato si'”. W weekend odbyło się spotkanie formacyjne

Powstaje wspólnota „Laudato si'”. W weekend odbyło się spotkanie formacyjne
pl.depositphotos.com
KAI/dm

W Ostrowcu (diecezja koszalińsko-kołobrzeska) w minioną sobotę odbyło się spotkanie formacyjne połączone z rekolekcjami ekologicznej wspólnoty „Laudato si'”. Jej członkowie mają na sercu ochronę środowiska naturalnego i troskę o stworzenie.

Miejscem spotkania był Ośrodek Caritas w Ostrowcu koło Wałcza oraz rzeka Rzurzyca, na której odbył się spływ kajakowy Szlakiem Papieskim.

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie łąki kwietnej, która powstała przy ośrodku jako podwaliny do hodowli pszczół. O roli owadów zapylających w ekosystemie opowiedział edukator z nadleśnictwa Płytnica. W kameralnym spotkaniu wzięli udział młodzi i dorośli pasjonaci ekologii ze Sławoborza, Sławna, Wałcza, Mielna, Karsiboru, Piecnika.

- Zależy nam, by tworzyć wspólnotę ludzi pełnych zapału we wprowadzaniu idei ekologii integralnej zgodnej z nauczaniem Kościoła katolickiego. Łączymy środowiska z różnych stron diecezji, by wymieniali się doświadczeniem, zawiązywali więzi. Mamy nadzieję, że w to zaowocuje - mówi Malwina Giełdon, diecezjalny animator ekoprojektów.

DEON.PL POLECA

Ważnym elementem dnia była rekreacja. Uczestnicy wypłynęli kajakami na Rzurzycę szlakiem św. Jana Pawła II. Na trasie na ołtarzu polowym odbyła się Msza św., którą celebrował o. Cordian Szwarc OFM, wicedyrektor Caritas Polska i animator krajowy Caritas Laudato si’. Franciszkanin podpowiadał, jaką postawę zajmować wobec aktualnych wyzwań i zagrożeń przejawiających się lękiem i izolacją, a także jak odzyskać uważność na życie drugiego człowieka.

- W jednym z fragmentów encykliki "Laudato si'" odnoszącym się do dialogu między różnymi ruchami ekologicznymi, papież Franciszek zachęca, by wychodzić poza swoje idee i szukać miejsca na dialog - mówił o. Szwarc, zainspirowany wezwaniem Franciszka do pamięci o tym, że rzeczywistość jest ważniejsza od idei. Dodaje że „Interpretuję to w ten sposób, że powinniśmy spojrzeć na wszystko co nas otacza i zastanowić się, co Bóg mówi do nas poprzez fakty, czyli wołanie Ziemi i krzyk ubogich”.

Szwarc docenił plenerowe spotkanie diecezjalnej wspólnoty. - Widać w tym kreatywność, ruch, namysł, rozmowę. Jednak na ocenę, jaki to przyniesie efekt w przyszłości, czyli np. jak to zaowocuje w życiu młodych uczestników Laudato si', którzy za jakiś czas założą rodziny i utworzą gospodarstwa domowe, jest za wcześnie - stwierdził. - Nie chodzi nam głównie o to, by powstała jakaś łąka czy odbyły się warsztaty. Dokonania są ważne, ale chodzi nam o wykształcenie postawy uważności w dokonywaniu codziennych wyborów i świadomości ich konsekwencji. Nasz projekt zakłada zmianę postawy, a nie tylko realizację założeń - mówił.

Oliwia Mutka, licealistka z II LO w Słupsku tę postawę kształtuje od lat, m.in. realizując projekt "”Młoda eKomoda”, którego celem była zmiana nawyków młodzieży w podejściu do zakupu odzieży. - Dzięki "Laudato si'" zrozumiałam, jak bardzo my, ludzie, niszczymy planetę, a także to, że musimy o nią dbać, aby mogła żyć dalej - mówi licealistka.

- Od kiedy uczestniczę w projekcie, kupuję mniej nowych ubrań, zaczęłam przerabiać te, które już mam. Działam także w mediach społecznościowych. Udostępniam treści związane z ekologią i tym, co sami możemy zrobić w tym temacie - dodaje.

Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej realizuje liczne projekty ekologiczne dzięki wsparciu setek wolontariuszy z parafialnych i szkolnych oddziałów Caritas oraz we współpracy z Caritas Polska i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska. Wśród najpopularniejszych działań są związane z żywnością oraz bioróżnorodnością, głównie ogrody, łąki, pszczelarstwo. Spośród nich warto wymienić Park św. Franciszka w Tymieniu, ogrody parafialne i szkolne w Niemicy, Różewie i Szczecinku, projekt niemarnowania żywności "Słoik św. Franciszka" w Sławoborzu i Powalicach, projekt Mapy Zanieczyszczeń. Dochodzą też nowe dziedziny, m.in. związane z przyciągnięciem do ekosystemu konkretnych gatunków ptaków.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Powstaje wspólnota „Laudato si'”. W weekend odbyło się spotkanie formacyjne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.