Powstała "parafia" internetowa w Armenii

Powstała "parafia" internetowa w Armenii
(fot. 2day / flickr.com)
KAI / slo

Grupa księży Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego (OKA) utworzyła swego rodzaju parafię w internecie. Na swoich stronach i blogach odpowiadają oni na pytania, a nawet gotowi są wysłuchać spowiedzi wiernych. Duchowni stają się coraz bardziej aktywnymi blogerami, choć możliwości udzielania sakramentów za pośrednictwem stron www są bardzo ograniczone.

Archimandryta [wyższy przełożony zakonny - KAI] ormiańskiego klasztoru Świętych Archaniołów Patriarchatu Jerozolimskiego OKA w Jerozolimie o. Gewond Oganesjan udziela wywiadów za pośrednictwem Skype’a. W ciągu ostatnich 6 lat kontakt wirtualny stał się dlań czymś równie zwyczajnym jak żywe obcowanie z ludźmi. Zwracają się do niego ludzie, mieszkający daleko poza granicami swej ojczyzny, gdzie często nie ma świątyni ormiańskiej.

"Niedawno pewien młody człowiek napisał, że przeszedł do Katolickiego Kościoła Ormiańskiego, ale po przeczytaniu moich książeczek, wydanych po rosyjsku, odbył pokutę i wrócił [do Kościoła Apostolskiego]. I takich przypadków jest wiele" - powiedział w wywiadzie dla prasy ormiańskiej archimandryta.

W samej Armenii księży-blogerów jest również wielu. Za najważniejszy cel uważają oni przyciągnięcie do Kościoła młodych ludzi, aktywnych w sieci. Podkreślają jednak, że w świecie wirtualnym nie można sprawować obrzędów kościelnych, a sam internet nigdy nie będzie w stanie oddać atmosfery świętego miejsca.

Ks. Markos, pracujący w kancelarii patriarszej w Eczmiadzynie, zwraca uwagę, że w praktyce brak jest wolnego czasu na kontakty z parafianami. Dlatego wyjściem jest założenie własnego bloga. - Tak się złożyło, że największe audytorium mamy w internecie, gdzie znajduje się cała nasza młodzież. W blogach odpowiadamy na ich pytania, zamieszczamy materiały do czytania - powiedział ks. Markos.

DEON.PL POLECA

Inny internauta - diakon Arsen Zohrabian umieszcza na swym blogu nagrania wideo i audio pieśni duchowych, tzw. "szarakanów". W ten sposób kapłan walczy z sekciarzami, którzy bez oporów przedstawiają swe utwory jako "szarakany". - Ludzie chcą wiedzieć, na jakie święta należy śpiewać tę czy inną pieśń, kto jest jej autorem czy jaka jest jej historia. Umożliwiamy im porównanie oryginału z podróbką - mówi diakon.

Internet stał się skutecznym sposobem wprowadzania młodzieży na drogę Kościoła; przyczynił się też w dużym stopniu do zwiększenia udziału młodych ludzi w życiu parafii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstała "parafia" internetowa w Armenii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.