Powstanie komisja ds. sztuki sakralnej

Powstanie komisja ds. sztuki sakralnej
(fot. moutal5/flickr.com)
KAI / drr

W najbliższych tygodniach w obrębie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów powstanie omisja ds. sztuki sakralnej i muzyki liturgicznej - twierdzi na łamach portalu vaticaninsider dobrze poinformowany włoski watykanista, Andrea Tornielli.

Jej zadaniem ma być współpraca z komisjami diecezjalnymi oceniającymi projekty nowych kościołów oraz pogłębienie kwestii związanych z muzyką używaną w liturgii.

Według informacji Tornellego, prefekt watykańskiej dykasterii, kard. Antonio Cañizares Llovera uważa, że wiele projektów realizowanych nawet przez bardzo głośnych architektów nie posiada odniesienia do liturgii i powstają świątynie nie posiadające charakteru sakralnego, zionące pustką.

Obecnie redagowane są zasady funkcjonowania planowanej komisji. Ma ona dawać diecezjom wskazania jedynie odnośnie do sztuki sakralnej wykorzystywanej w liturgii, a nie do sztuki sakralnej jako takiej, podobnie też jedynie do śpiewu używanego w liturgii.

Komisja będzie miała władzę prawną przysługującą Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

DEON.PL POLECA

Dykasteria ta planuje także podejmowanie działań na rzecz formacji duchowieństwa na rzecz właściwego zrozumienia reformy liturgicznej podjętej przez Sobór Watykański II, tego co Benedykt XVI określił jako "reforma reformy liturgicznej" - przywrócenia sakralności i misterium liturgii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Powstanie komisja ds. sztuki sakralnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.