Pożar zabytkowego kościoła na Mazowszu. Spłonęła cała zakrystia

Pożar zabytkowego kościoła na Mazowszu. Spłonęła cała zakrystia
Fot. depositphotos.com / Twitter.com
PAP / tk

Zwarcie instalacji elektrycznej było prawdopodobnie przyczyną pożaru, który wybuchł w środę nad ranem w kościele parafialnym w Chynowie w pow. grójeckim. To najstarszy modrzewiowy kościół w woj. mazowieckim. Spłonęła zakrystia, resztę budynku udało się uratować.

Jak poinformował zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu bryg. Krzysztof Kędziera, sygnał o pożarze dotarł do straży parę minut po godz. 3. Zadziałał system instalacji przeciwpożarowej, zainstalowanej w zabytkowej świątyni, i strażacy szybko udali się na miejsce.

- Paliło się w zakrystii o pow. około 12 m kw. Strażacy ewakuowali mienie z pomieszczenia znajdującego się nad zakrystią i ugasili pożar. Resztę drewnianego kościoła udało się uratować – powiedział zastępca komendanta.

Przyczyna pożaru zabytkowego kościoła

Z wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Straty oszacowano na 100 tys. zł. Jak podaje Archidiecezja Warszawska, parafia Chynów powstała w 1434 roku i została prawdopodobnie wydzielona z części parafii Drwalew. Dekret erekcyjny nosi datę 17 lipca 1434 r. Założycielem chynowskiej parafii był Piotr Pilikowicz – dziedzic dóbr Skały i wojewoda mazowiecki.

On też ufundował pierwszy kościół pw. Św. Trójcy, który wybudowano w pewnym oddaleniu od wsi, przy drodze łączącej Grójec z Górą Kalwarią, już wtedy znanej jako via magna. Najstarszy kościół został zastąpiony przez nowy w 1531 r. Obecny najprawdopodobniej wzniesiono w XVII w., z wykorzystaniem drewna z poprzedniej świątyni, stąd słusznie nazywany jest najstarszym modrzewiowym kościołem na Mazowszu.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Karol de Foucauld

Nauczyć się kochać Boga takimi darami, jakie się posiada, a nie jakie chciałoby się mieć,
być rozdzielonym pomiędzy modlitwą a zaangażowaniem,
marzyć o wspaniałych projektach i żyć wtopionym w banalną rzeczywistość,
z...

Skomentuj artykuł

Pożar zabytkowego kościoła na Mazowszu. Spłonęła cała zakrystia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.