Pożegnano abpa Tadeusza Wojdę, który za tydzień obejmie metropolię gdańską

Pożegnano abpa Tadeusza Wojdę, który za tydzień obejmie metropolię gdańską
fot. EpiskopatMews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
PAP / pk

Mszą dziękczynną za posługę pożegnano w niedzielę po południu w katedrze w Białymstoku metropolitę białostockiego abpa Tadeusza Wojdę, który 28 marca obejmie metropolię gdańską.

W archidiecezji białostockiej palllotyn abp Tadeusz Wojda pracował od 2017 r. Jego ingres do białostockiej katedry odbył się w listopadzie 2017 r.

DEON.PL POLECA2 marca 2021 r. papież Franiczek mianował go metropolitą gdańskim. 25 marca odbędzie się kanoniczne objęcie przez abpa Wojdę metropolii gdańskiej, a ingres w Gdańsku - w Niedzielę Palmową 28 marca - informuje w komunikacie kuria w Gdańsku.

W niedzielnej mszy dziękczynnej w białostockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny za posługę metropolity Wojdy udział wzięli m.in. jego poprzednik abp Edward Ozorowski, bp pomocniczy Henryk Ciereszko, prawosławny abp Jakub - ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, władze regionu, miasta, samorządowcy i duchowieństwo. Msza była transmitowana w internecie na kanale archidiecezji.

"Przez blisko cztery lata posługiwania w archidiecezji białostockiej wypełniał obowiązki ordynariusza, pasterza troszczącego się o swoje owce, umacniając je w wierze, karmiąc Słowem Bożym, sprawując sakramenty, wizytując parafie, podejmując decyzje administracyjne. Dostrzegając znaki czasu i nowe decyzje duszpasterskie podjął też szereg nowych inicjatyw" - mówił o abp. Wojdzie rzecznik archidiecezji białostockiej ks. Andrzej Dębski.

Abp Tadeusz Wojda podziękował wszystkim za czas spędzony w regionie, współpracę, działania i za wspólne głoszenie Ewangelii.

"Na początku mojej posługi pasterskiej w tej archidiecezji zaprosiłem wszystkich do wspólnego głoszenia Ewangelii. Nie robiłem tego z innych powodów, jak właśnie dlatego, abyśmy zwracając swoje serce ku Chrystusowi, naszemu odkupicielowi, starali się zdobywać zawsze tę wielką mądrość chrześcijańską, która polega na tym, aby dobrze wybierać, aby właściwie wybierać w perspektywie naszego życia wiecznego, nie tylko tego życia tu, na ziemi" - mówił abp Wojda.

Za współpracę dziękował także prawosławnemu abp. Jakubowi, za "wspólne inicjatywy i modlitwę na rzecz jedności chrześcijan" oraz innym wspólnotom chrześcijańskim i niechrześcijańskim na terenie archidiecezji za "wzajemną otwartość i życzliwość". Podkreślił, że ma nadzieję, że region podlaski jest i będzie dalej regionem o "silnych tradycjach chrześcijańskich".

"Ta moja wdzięczność, którą w tej chwili wyrażam jest do wszystkich" - mówił abp Wojda.

W opublikowanym w niedzielę na stronie archidiecezji białostockiej liście - słowie podziękowania - abp Wojda dodał, że nowe zadanie, pracę w archidiecezji gdańskiej podejmie z kapłańskim posłuszeństwem.

"Odchodząc z Białegostoku, zabieram ze sobą cenne doświadczenie świadectwa wiary, która jest nadal najważniejszą podstawą codziennego życia wielu mieszkańców Podlasia" - napisał Wojda.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Grzegorz Ryś

Słowo, które ma moc zmienić Twoje życie.

Ta książka może towarzyszyć Ci każdego dnia. Sięgnij po nią, gdy zauważysz, że tempo spraw i obowiązków zasłania Ci to, co naprawdę ważne.

Biskup Grzegorz Ryś, jak mało...

Skomentuj artykuł

Pożegnano abpa Tadeusza Wojdę, który za tydzień obejmie metropolię gdańską
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.