Zmarł ks. Tadeusz Wojdat, legendarny proboszcz Ursynowa

Zmarł ks. Tadeusz Wojdat, legendarny proboszcz Ursynowa
(fot. Archidiecezja Warszawska)
1 rok temu
KAI / ml

Zmarł ksiądz prałat Tadeusz Wojdat, wieloletni proboszcz i twórca parafii Wniebowstąpienia Pańskiego, pierwszej parafii na warszawskim Ursynowie, Kapelan Honorowy Jego Świątobliwości. Pogrzeb zmarłego odbędzie się 2 września br. Mszy św. pogrzebowej przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz.

Ks. Tadeusz Wojdat zmarł 27 sierpnia, po ciężkiej chorobie. W listopadzie skończyłby 80 lat.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 1 września wieczorem czuwaniem modlitewnym i Mszą św. 2 września o godz. 11 zaplanowana jest modlitwa różańcowa w kościele a następnie o godz. 12 Eucharystia, której przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz. Po Mszy św. pogrzebowej nastąpi odprowadzenie ciała na cmentarz parafialny w Pyrach.

Ks. Tadeusz Wojdat urodził się 21 listopada 1940 roku we wsi Jastrzębia koło Radomia w rodzinie rolników. W 1965 r. przyjął z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego święcenia kapłańskie. Posługiwał jako wikariusz w: Długiej Kościelnej, Sobikowie i parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pyrach. W 1974 r. na ówczesnej Akademii Teologii Katolickiej uzyskał tytuł magistra socjologii religii. Zaledwie po dziesięciu latach posługi kapłańskiej został proboszczem parafii św. Zofii Barat w Grabowie (dzisiejszy Zielony Ursynów).

Ksiądz tak wspominał wydarzenie z 1980 roku, wizytę kardynała Stefana Wyszyńskiego w parafii w Grabowie, który powierzył mu zadanie zbudowania nowego kościoła: "- Ksiądz kardynał Wyszyński serdecznie mnie objął za szyję i powiedział: "Jesteś potrzebny. Chcę Ci powierzyć ważne zadanie, wiele zależy od Ciebie". A potem wszystko było już pasją... Nieważne było ile godzin dziennie pracy, nieważne ile dziennie trzeba było zrobić kilometrów, by poszukać materiałów budowlanych, nieważne że trzeba było odstać 5-10 godzin w tartaku, by zdobyć 5 metrów sześciennych tarcicy... To było nieważne, to była pasja... Usłyszeć z ust kardynała Stefana Wyszyńskiego takie słowa to wielka sprawa... To było moje najważniejsze zadanie w życiu!"

Od tego czasu niestrudzenie walczył o teren pod budowę kościoła, materiały budowlane, ekipy oraz wspierał projektantów. - To jest gość, który nie mając złotówki, mając wyłącznie plecy hierarchów kościelnych, przygotowywał się do budowy tego kościoła - wspomina Andrzej Rogiński, dziennikarz, założyciel tygodnika "Południe", autor wydanej w maju książki "Dziennikarskie świadectwa historii parafii".

W 1982 r. nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego, a 4 maja 1989 roku kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w swojej oryginalnej formie architektonicznej był już gotowy do poświęcenia przez prymasa kard. Józefa Glempa. A 1998 roku gotowy był kościół dolny.

Proboszczem największej parafii ursynowskiej ks. Tadeusz Wojdat był do 2012 roku, później rezydował w parafii. Przez kilka ostatnich lat zmagał się z chorobą nowotworową.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zmarł ks. Tadeusz Wojdat, legendarny proboszcz Ursynowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.