Poznaj najstarszego kardynała w Polsce. Zdradza przepis na udane życie

Poznaj najstarszego kardynała w Polsce. Zdradza przepis na udane życie
(fot. Kancelaria Prezydenta RP (prezydent.pl) [GFDL 1.2 (https://gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html) or GFDL 1.2 (http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html)], via Wikimedia Commons)
DEON.pl / kw

Kard. Henryk Gulbinowicz skończył niedawno, 17 października, 95 lat. Mówi otwarcie, gdzie "zaczyna się udane życie". To po prostu szereg bezcennych wskazówek.

Przeczytajcie fragment niezwykłego wywiadu z hierarchą, który wychował się w Wilnie i tam studiował w seminarium.

KAI: Co powiedział dziadek Księdzu Kardynałowi po bierzmowaniu?

Kard. Gulbinowicz: Kazał mi klęknąć, położył mi ręce na głowie i rzekł: "Jesteś jasny, świećże jaśniej, albo niech cię piorun trzaśnie". Po czym wyjaśnił mi, że to samo powiedział mu jego dziadek i że oznacza to, iż mam żyć godnie, bo otrzymałem dary Ducha Świętego. Był bardzo wiekowy, miał wtedy 93 lata.

DEON.PL POLECA

Był rok 1940, byłem bierzmowany w kościele św. Kazimierza w Wilnie, bo wtedy uczyłem się w gimnazjum pour bourgeoisie catholique księży jezuitów, gdzie mnie skierowali moi rodzice. Było to drogie gimnazjum, ale dobrze nas uczyli. Był miesiąc maj, ludzie w Wilnie licznie uczęszczali na majowe nabożeństwa. A dlaczego? Bo było powiedzenie, że "jak na maj cały chodzisz, to w następnym roku też będziesz chodził". Opłacało się. I w tym kościele otrzymałem sakrament bierzmowania z rąk abp. Romualda Jałbrzykowskiego, metropolity wileńskiego.

Piorun nie trzasnął Księdza Kardynała. Czemu Ksiądz Kardynał zawdzięcza udane życie?

Na początku zawsze jest ojciec i matka, dziadkowie, dom rodzinny. Tam się zaczyna udane życie. Uczono nas porządku, dobroci, szacunku dla drugiego człowieka. Patriotyzmu.

Co jest najważniejszym skarbem człowieka, gdy straci wszystko, tak jak ludzie z Wileńszczyzny? Najważniejsze jest to, co jest zapisane w pamięci, w sercu, w zwyczajach ludzi, z którymi Pan Bóg chciał aby człowiek się spotykał. A więc rodzice, dziadkowie...

Chcesz przeczytać więcej o dziadku i rodzinie kardynała? Tutaj dowiesz się więcej >>

Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 roku w podwileńskich Szukiszkach, w archidiecezji wileńskiej. Szkołę podstawową i gimnazjum ukończył w Wilnie.

W roku 1944 rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym - w roku 1945 - do Białegostoku, gdzie 18 czerwca 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

W roku 1959 podjął wykłady z teologii moralnej i etyki w Wyższym Seminarium Duchownym "Hosianum" w Olsztynie oraz pełnił szereg funkcji wychowawczych: prefekta studiów, wicerektora, wreszcie rektora (1968-1970). Równocześnie angażował się dynamicznie w pracę duszpasterską wśród miejscowej młodzieży akademickiej i pracowników nauki.

W 1970 roku został mianowany administratorem apostolskim w Białymstoku, konsekrowany został 8 lutego 1970 roku.

W 1975 r. został mianowany metropolitą wrocławskim, dziesięć lat później został kardynałem. Funkcję metropolity wrocławskiego kard. Gulbinowicz pełnił do 2004 r., kiedy to osiągnął wiek emerytalny.

* * *

W ostatnim czasie pojawiło się sporo złych wiadomości o katolikach i Kościele. Media tak mają, że skupiają się na złu i sensacji. Chcemy jednak dawać prawdziwy obraz, pokazać dobro, które płynie z Kościoła. Czy znasz jakieś dobre historie? Znasz fajnego księdza lub robicie coś fajnego przy parafii lub ze wspólnotą? A może przeżyłeś coś takiego, co zmieniło twoje życie? Napisz do nas (kliknij tutaj lub w baner) >>

Poznaj najstarszego kardynała w Polsce. Zdradza przepis na udane życie - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa

Nasz ukochany Papież wciąż o nas pamięta

Wielu z nas znało go osobiście, wielu pamięta jego pielgrzymki do Polski i słowa, które wypowiedział. Jest nam bliski. W sytuacjach trudnych i kryzysowych często zwracamy się do...

Skomentuj artykuł

Poznaj najstarszego kardynała w Polsce. Zdradza przepis na udane życie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.