Wrocław: jubileusz Kard. Henryka Gulbinowicza

Wrocław: jubileusz Kard. Henryka Gulbinowicza
Jubileusz Kard. Henryka Gulbinowicza (fot. PAP/Grzegorz Hawałej)
KAI / ad

Wielkim koncertem na cześć Jubilata we Wrocławskiej Hali Stulecia zainaugurowano w piątek uroczyste obchody 60- lecia kapłaństwa, 40- lecia biskupstwa i 25- lecia kardynalatu ks. Kard. Henryka Gulbinowicza, metropolity seniora archidiecezji wrocławskiej. W uroczystości wzięli udział duchowni, władze miasta i regionu oraz kilka tysięcy Wrocławian.

Podczas gali głos zabrał m.in. Prymas senior kard. Józef Glemp, wspominał m.in. czasy „przed burzą” i okres samego stanu wojennego, zaznaczając, że wówczas szczególnie dała o sobie znać odwaga przyszłego kardynała. „Chcę przypomnieć ducha tamtych czasów, który był taki pełen dynamizmu” – zaznaczył Prymas Glemp.

DEON.PL POLECA
Prawosławny abp Jeremiasz mówił o wielkim zaangażowaniu kard. Gulbinowicza w dialog ekumeniczny. „ Dziękuję za tę pracę ekumeniczną w latach 70., która przyniosła takie piękne owoce, a drugą rzeczą, za którą chciałbym podziękować to jest odwaga i niezwykła pogoda ducha. Wrocławianie i nie tylko kochają Eminencję za tę pogodę ducha” – mówił abp Jeremiasz.

Jerzy Kichler, przewodniczący wrocławskiej gminy żydowskiej przytoczył żydowskie przysłowie: „Lepszy jeden stały przyjaciel jak wielu nowych” – po czym dodał: „takim przyjacielem jest ksiądz kardynał”.

Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Marek Łapiński zauważył z kolei: „Zmieniają się zwyczaje, zmieniają się hasła, zmieniają się partie, nawet ustrój i nazwa państwa się zmieniły, tylko Wasza Eminencja niezmienny, tak samo pozytywnie nastawiony do świata, pozytywnie nastawiony do ludzi, tak samo wrażliwy i skuteczny, tak samo lubiany i podziwiany.”

Życzenia składali przedstawiciele kolegium rektorów szkół wyższych z Dolnego Śląska i prezydent miasta Rafał Dutkiewicz, który dzielił się anegdotami ze wspólnych z kardynałem spotkań.

Na zakończenie głos zabrał sam Jubilat. „Całym sercem dziękuję wszystkim duchownym i władzom miasta i Dolnego Śląska oraz artystom. Dziękuję też pięciu tysiącom zebranych. Zamiast iść na ryby lub na grzyby, przyszliście czcigodni, dostojni, życzliwi staremu na spotkanie tu, do Hali Stulecia” – zaznaczył kard. Gulbinowicz.

Dzisiejszy koncert został zorganizowany przez Władze Miasta Wrocławia i wrocławską Kurię Metropolitalną. Podczas występu filharmoników wrocławskich, orkiestry i chóru Opery Wrocławskiej oraz połączonych chórów Wrocławia zebrani widzowie usłyszeli m.in. utwory Mozarta, Verdiego i Moniuszki.

Jutro odbędą się uroczystości kościelne. W archikatedrze wrocławskiej o godz. 11:00 rozpocznie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem Prymasa Polski, abp Józefa Kowalczyka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wrocław: jubileusz Kard. Henryka Gulbinowicza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.