Poznań: dziękczynienie za kanonizację

Poznań: dziękczynienie za kanonizację
(fot. MOs810 / CC-BY-SA-3.0)
KAI / kn

Do późnego wieczora w dniu kanonizacji trwało czuwanie pod Krzyżem Papieskim na Łęgach Dębińskich w Poznaniu, gdzie w 1983 r. Jan Paweł II odprawił Mszę św. W modlitewnym dziękczynieniu za wyniesienie do chwały ołtarzy naszego rodaka uczestniczyło przeszło pół tysiąca mieszkańców Poznania i okolic.

Krzyż Papieski to w stolicy Wielkopolski szczególne miejsce. To pod nim, podczas swojej drugiej pielgrzymki do Ojczyzny, 20 czerwca 1983 r., Jan Paweł II odprawił Mszę św. dla milionowej rzeszy wiernych. Tu też ogłosił błogosławioną matkę Urszulę Ledóchowską (1865-1939), założycielkę Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego i współpatronkę archidiecezji poznańskiej. Był to pierwszy akt beatyfikacji dokonany przez biskupa Rzymu na ziemiach polskich.

Teraz, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, kiedy kanonizowany został w Rzymie Jan Paweł II, pod tym krzyżem zgromadzili się w godzinie Apelu Jasnogórskiego wierni świeccy i siostry urszulanki przybyłe ze swojego domu macierzystego w Pniewach. Modlili się oni w obecności relikwii św. Jana Pawła II i kanonizowanej jeszcze przez niego w 2003 r. w Rzymie św. matki Urszuli Ledóchowskiej.

Podczas czuwania odmówiono m.in. Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz obejrzano, na rozpiętym przy krzyżu ekranie, kilkunastominutowy wycinek z materiału filmowego zarejestrowanego przez Telewizję Polską podczas pobytu Ojca Świętego w Poznaniu w 1983 r. Zawierał on również fragmenty wygłoszonej wówczas papieskiej homilii. "«Ty jesteś Mesjasz (Chrystus), Syn Boga żywego!» (Mt 16, 16). Powtórzyłem to wyznanie Szymona Piotra w dniu 22 października 1978 roku, kiedy z niezbadanych wyroków Bożej Opatrzności wypadło mi rozpocząć posługiwanie na Piotrowej Stolicy w Rzymie.

Dziś je powtarzam tu, w Poznaniu, w miejscu, w którym wyznanie to najdawniej było wypowiadane na ziemiach piastowskich, po chrzcie Mieszka w 966 roku. (...) Cieszę się, że mogę stanąć na tym miejscu, w pośrodku najstarszej z ziem piastowskich, gdzie przed tysiącem z górą lat zaczęły się dzieje narodu, państwa i Kościoła" - rozbrzmiewał głos papieża sprzed przeszło 30 lat.

DEON.PL POLECA

"Dziękujemy dziś Bogu za to, że doczekaliśmy się tej radosnej chwili ogłoszenia Jana Pawła II świętym. Dziękujemy też za to wszystko, co dokonało się w naszych sercach podczas tych wspólnych modlitw pod Krzyżem Papieskim" - podkreślił prowadzący czuwanie ks. kan. Tadeusz Magas, duszpasterz ludzi pracy archidiecezji poznańskiej i proboszcz parafii pw. Nawrócenia św. Pawła na poznańskich Ratajach.

Wierni gromadzili się bowiem pod Krzyżem Papieskim w Poznaniu od 2005 r., kiedy Jan Paweł II odszedł do domu Ojca, każdego 2. dnia miesiąca w godzinie Apelu Jasnogórskiego, modląc się o szybką beatyfikację papieża. Później z modlącymi łączył się też duchowo siostry karmelitanki z klasztoru w Usolu Syberyjskim. Natomiast, od 2 lutego 2011 r., dziękowano tu Bogu za ogłoszoną 14 stycznia decyzję Benedykta XVI o dacie beatyfikacji papieża Polaka. Tu również odbyły się uroczystości dziękczynne za wyniesienie go do grona błogosławionych 2 maja 2011 r.

Kolejne czuwanie modlitewne pod Krzyżem Papieskim odbędzie się 20 czerwca, w 31. rocznicę Mszy św., którą odprawił w tym miejscu Jan Paweł II w 1983 r., podczas drugiej pielgrzymki do Ojczyzny, a jednocześnie swojej pierwszej wizyty, jako papież, w stolicy Wielkopolski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poznań: dziękczynienie za kanonizację
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.