Poznań: pierwszy Korowód Świętych

KAI / kn

Ulicami Poznania wieczorem w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych po raz pierwszy przeszedł Korowód Świętych. Uczestniczyło w nim ponad 200 osób, w tym wiele dzieci, które miały podczas niego okazję bliżej poznać św. Jana Nepomucena, bł. Hiacyntę Marto i bł. s. Sancję Szymkowiak.

Korowód rozpoczął się przy pomniku św. Jana Nepomucena na poznańskim Starym Rynku animacją przybliżającą jego osobę. Oprócz postaci ucharakteryzowanej na tego świętego, uczestnikom korowodu towarzyszyły również jego relikwie, które wypożyczono z Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. W taki sam sposób obecne były na nim także bł. Hiacynta i bł. s. Sancja − serafitka z Poznania. Odgrywająca jej postać zakonnica ubrana była w autentyczny habit błogosławionej.

Barwny korowód, w którym wiele osób było przebranych za postacie świętych i błogosławionych, przeszedł przez Stary Rynek śpiewając radosne piosenki religijne. Po dojściu do poznańskiej fary idący w nim kapłani udzielili jego uczestnikom błogosławieństwa, a następnie zaprosili ich na Bal Wszystkich Świętych, który odbył się w pomieszczeniach kompleksu budynków składających się na bazylikę farną.

"Przebraliśmy się za bł. Piotra Jerzego Frassati, św. Królowę Jadwigę i św. Martę" - wyjaśniają KAI Piotr i Honorata Ciesielscy, którzy uczestniczyli w korowodzie z córką Zosią. "Przyszliśmy, bo dobrze jeden dzień pobyć świętym czy błogosławionym. Jest wówczas szansa na to, że będzie to miało wpływ także na inne dni roku i że będziemy starali się być jak najbardziej święci" - przyznają.

DEON.PL POLECA

Równolegle do Balu Wszystkich Świętych, w kapitularzu farnym zorganizowano zajęcia dla dzieci. Mogły one podczas nich m.in. narysować postać dowolnego świętego czy poznać sylwetki swoich świętych patronów.

"Marzymy, aby inicjatywa Korowodu Świętych rozprzestrzeniła się na jak najwięcej parafii, miejscowości i wspólnot. Każdy kto będzie chciał, może dostać od nas gotową koncepcję, jak taki korowód zorganizować krok po kroku" - tłumaczy Paweł Łączkowski, jeden z organizatorów tego wydarzenia, proponując, aby podobnie jak w Poznaniu, inne parafie i miejscowości zaczęły go w przyszłym roku również od pomnika św. Jana Nepomucena. "W całej Polsce jest niemal 5 tys. figur św. Jana Nepomucena. Może on być więc świetnym propagatorem Korowodu Świętych" - zauważa.

W czasie poznańskiego korowodu rozdawano również starannie przygotowane karty kolekcjonerskie z postaciami św. Jana Nepomucena, bł. Hiacynty Marto i bł. s. Sancji Szymkowiak. "Wierzymy, że to jest początek dobrej, kolekcjonerskiej roboty. Te karty będzie bowiem można zbierać i grać nimi. Tworzyliśmy je zresztą z myślą o dwóch grach, których zasady niebawem pojawią się na naszej stronie internetowej (www.korowodswietych.pl)" - przekonuje Łączkowski.

Organizatorami poznańskiego Korowodu Świętych była grupa świeckich we współpracy z Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Poznańskiej i parafią farną pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa Męczennika oraz parafią pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu, jak również Cafe Misja Centrum Kultury Fara.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poznań: pierwszy Korowód Świętych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.