Poznań: rozpoczęło się krajowe spotkanie Domowego Kościoła

Poznań: rozpoczęło się krajowe spotkanie Domowego Kościoła
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

W Poznaniu rozpoczęło się trzydniowe spotkanie podsumowujące miniony rok pracy Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, w naszym kraju.

Uczestniczą w nim wszystkie pary diecezjalne wraz z moderatorami diecezjalnymi oraz członkowie tzw. kręgu centralnego, który koordynuje działania par w diecezjach, łącznie 180 osób.
Spotkanie podsumowujące rok pracy Domowego Kościoła odbywają się co roku w innej diecezji. Po raz pierwszy, w związku z 1050.rocznicą chrztu Polski, jego zorganizowania podjął się Poznań. 
- Chcieliśmy też stworzyć okazję do zwiedzenia Ostrowa Tumskiego, czyli miejsc związanych z początkiem państwowości i Kościoła w Polsce - wyjaśniają w rozmowie z KAI Katarzyna i Paweł Maciejewscy, para krajowa Domowego Kościoła, którzy zresztą mieszkają w Poznaniu. Głównym miejscem spotkania jest Dom Główny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.
- Spotkanie ma przede wszystkim na celu spojrzenie wstecz. Chcemy wspólnie przyjrzeć się temu, jak funkcjonowały kręgi małżeństw, jak przebiegały tegoroczne rekolekcje i jak rozwijał się Domowy Kościół w minionym roku formacyjnym. Będziemy też wybiegali do przodu i dyskutowali o zadaniach i wyzwaniach stojących przed nami - tłumaczy Paweł Maciejewski dodając, że będzie to czas nie tylko na wymianę doświadczeń, ale również okazja do osobistego spotkania i rozmów.
W wydarzeniu uczestniczą także moderator krajowy Domowego Kościoła ks. Tomasz Opaliński, moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek. Dotrze tez na nie delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie, abp Adam Szal.
W sobotę wieczorem Mszy św. dla uczestników spotkania będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Natomiast podczas niedzielnej Eucharystii sprawowanej przez abp. Adama Szala 17 par małżeńskich w sposób uroczysty rozpocznie posługę par diecezjalnych Domowego Kościoła.
Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie pomaga małżonkom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie. Łączy on w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame, od którego przejął ideał duchowości małżeńskiej, czyli dążenia ku Bogu w jedności ze współmałżonkiem.
Jego założycielem, jako gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, jest sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987), który w pracy duszpasterskiej widział potrzebę formowania dojrzałych chrześcijan świeckich i budowania wspólnoty Kościoła przez ewangelizację i formację. W 1995 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Poznań: rozpoczęło się krajowe spotkanie Domowego Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.