Prawosławny patriarcha Serbii: Serbia nigdy nie odda Kosowa

Prawosławny patriarcha Serbii: Serbia nigdy nie odda Kosowa
(fot. Micki [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
3 lata temu
KAI / kw

Prawosławny patriarcha serbski Ireneusz oświadczył, że Serbia nigdy nie odda Kosowa. Dodał też, że nie nadszedł jeszcze czas na wizytę papieża Franciszka w Serbii.

- Kosowo może być zabrane, okupowane, jak jest dzisiaj, ale Serbia nigdy nie może powiedzieć: "Oddajemy je", bo to, co oddane, jest utracone na zawsze, podczas gdy to, co zostało odebrane przemocą, może być w ten sam sposób odzyskane - oświadczył zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego w telewizji Hram.

Wyraził przekonanie, że serbscy przywódcy polityczni są tego samego zdania, a państwo podejmuje starania o to, by "zachować Kosowo w Serbii i znaleźć polityczne rozwiązanie, zadowalające obie strony". - Nie możemy wyobrazić sobie Serbię bez Kosowa i Metochii - stwierdził patriarcha.

Wyjaśnił, że Kosowo i Metochia dały początek Serbii. - Kosowo jest naszą historią, kulturą, duchowością, związaną z prawosławnymi klasztorami - podkreślił Ireneusz. Przypomniał, że tamtejsze miasto Prizren było kiedyś stolicą narodu serbskiego, zaś patriarchat w Peciu - siedzibą serbskich patriarchów i "historycznym domem" Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Dlatego ludzie świadomi swej historii i kultury nie mogą pozwolić na to, by patriarchat w Peciu i inne święte dla Serbów miejsca, za które przez stulecia przelewali krew, znajdowały się na terenie jakiegoś innego państwa.

Po wojnie domowej w byłej Jugosławii Kosowo ogłosiło w 2008 r. niepodległość, uznawaną obecnie przez 111 spośród 193 państw członkowskich ONZ, 23 z 28 Unii Europejskiej i 24 z 29 NATO. Serbia nadal uważa je za cześć swego terytorium jako Prowincja Autonomiczna Kosowo i Metochia.

Pytany o to kiedy papież Franciszek będzie mógł odwiedzić Serbię, patriarcha odparł, że nie nadszedł jeszcze na to czas, gdyż wzajemne "relacje są wciąż świeże".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prawosławny patriarcha Serbii: Serbia nigdy nie odda Kosowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.