Premier Francji obiecuje liberalizację prawa

KAI / drr

Pary homoseksualne będą mogły zawierać małżeństwa i adoptować dzieci w pierwszym kwartale 2013 r. - obiecał premier Francji, Jean-Marc Ayrault, przemawiając na forum Zgromadzenia Narodowego. Szef rządu argumentował, że społeczeństwo ewoluuje, zmieniają się sposoby życia i mentalność obywateli, ujawniają się ich nowe aspiracje, a "rząd na nie odpowie".

Jest to realizacja przedwyborczej obietnicy prezydenta Françoisa Hollande’a. Jego poprzednik Nicholas Sarkozy sprzeciwiał się takiemu rozwiązaniu prawnemu. Stanowisko to podtrzymuje opozycyjna wobec rządzących socjalistów Unia na rzecz Ruchu Ludowego (UMP). Dlatego główne organizacje gejowskie wzywały do głosowania na Hollande’a.

DEON.PL POLECA
Dominique Bertinotti, kierująca resortem rodziny w socjalistycznym rządzie Ayraulta, szła w sobotę 30 czerwca na czele parady Gay Pride w Paryżu. Wyraziła nadzieję, że nowe prawo wejdzie w przyszłym roku w życie.

Według badania opinii publicznej ze stycznia br. 63 proc. Francuzów opowiada się za małżeństwami dla homoseksualistów, zaś 56 proc. za adoptowaniem przez nie dzieci.

Według najnowszych danych homoseksualiści i biseksualiści stanowią 6,5 proc. wyborców we Francji, podczas gdy praktykujący katolicy jedynie 4,5 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Francji obiecuje liberalizację prawa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.