Premier Kanady chce, by papież przeprosił

Premier Kanady chce, by papież przeprosił
(fot. shutterstock.com)
Michał Lewandowski / Vice News Canada / Huffington Post

Justin Trudeau spotka się niebawem z papieżem Franciszkiem. Oczekuje, że przeprosi on za działania Kościoła w Kanadzie.

Chodzi o rolę, jaką odegrał Kościół w zarządzanym przez siebie systemie szkolnictwa, który był przeznaczony dla ludów tubylczych.

Zdaniem kanadyjskich władz, system szkół z internatami był odpowiedzialny między innymi za systematyczne usuwanie rdzennych elementów kultury, tożsamości, języka i religii - pisze portal Vice News Canada. Działanie Kościoła miało być określane mianem "chrystianizacji".

Jak donosi serwis Huffington Post, sprawozdanie komisji udowodniło liczne nadużycia, choroby, a nawet zgony w szkołach z internatem. Placówki były w dużej mierze zarządzane przez kościoły i finansowane przez rząd federalny od lat 40. XIX w. Ostatnia z nich została zamknięta w 1996 roku. Kościół katolicki prowadził 64 ze 140 szkół objętych systemem. W tekście raportu zauważono, że liderzy Zjednoczonego Kościoła Kanady, Kościoła Anglikańskiego i Prezbiteriańskiego wydali oficjalne przeprosiny za zachowanie swoich kościołów.

Jak opisują dziennikarze portalu, komisja powołana do zbadania działań Kościoła (zbierała między innymi zeznania) potępiła jego działania i nazwała je "kulturowym ludobójstwem".

DEON.PL POLECA

"Są dowody na to, że rząd starał się eliminować kulturę i język ludności tubylczej przez okres ponad stu lat" - powiedziała Justice Murray Sinclair, szefowa komisji.

"«Ludobójstwo kulturowe», to sformułowanie, które jest prawdopodobnie najlepszym opisem tego, co się tutaj działo. Było to działanie, które polegało na opuszczeniu przez dzieci swoich rodzin i poddanie ich środkom kulturowej indoktrynacji" - dodała.

Komisja w końcowym dokumencie wydała również 94 zalecenia, wezwania o działania. Jednym z nich, było oczekiwanie, że za działania Kościoła na polu chrystianizacji Indian przeprosi papież.

Premier Kanady powiedział, że zamierza pracować z przywódcami ludów rdzennych i Kościołem katolickim (w tym Stolicą Apostolską) na drodze do realizacji zaleceń komisji. Wcześniej powiedział, że porozmawia z papieżem na ten temat, zauważył jednak, że nie może zmusić go do podjęcia takiej decyzji.

System szkolnictwa prowadzony przez m.in. Kościół katolicki asymilował ludność rdzenną, która była dominująca w ówczesnej Kanadzie. W czasie jego istnienia, około 150 000 dzieci zostało umieszczonych w ośrodkach na terenie całego kraju. Szacuje się, że 6000 z nich zmarło w czasie pobytu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Kanady chce, by papież przeprosił
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.