Prezes Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin: czasem posiadamy mniej, ale mamy dużo uśmiechu

Prezes Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin: czasem posiadamy mniej, ale mamy dużo uśmiechu
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Duża rodzina czasem posiada mniej, ale za to ma więcej uśmiechu. Uczymy się od was na nowo, jak tworzyć rodzinę bardziej autentyczną w swojej religijności, a przez to bardziej szczęśliwą - mówi KAI Regina Maroncelii, prezes Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin, która gości na odbywającym się w Szczecinie ogólnopolskim zjeździe wielodzietnych.

Na rozpoczętym w piątek w ramach szczecińskiego spotkania zgromadzeniu generalnym Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin (ELFAC), Regina Maroncelli z Włoch została wybrana nową przewodniczącą. W rozmowie z KAI podkreśliła, że uczestnictwo w spotkaniu polskich dużych rodzin jest dla niej bardzo cennym doświadczeniem oraz okazją do skonfrontowania sytuacji takich rodzin w krajach Europy Zachodniej i Środkowowschodniej.

- Uczymy się od was bardzo dużo. Mamy też w pamięci to, że w trudnych chwilach waszej historii zdołaliście utrzymać w społeczeństwie tradycyjnie przywiązanie do rodziny, szlachetne i nieskalane także wtedy, gdy nie było łatwo. My zapomnieliśmy już nieco, jak to jest pięknie i po prostu normalnie być rodziną z wieloma dziećmi; rodziną, która być może czasami posiada mniej, ale za to ma więcej uśmiechu, więcej ochoty się bawić, spędzać ze sobą czas, pójść wspólnie na Mszę św. Kiedyś zaczęliśmy to tracić, a tu takimi ideami oddycha się pełną piersią. Uczymy się od was na nowo, jak tworzyć rodzinę bardziej autentyczną w swojej religijności, a przez to bardziej szczęśliwą - powiedziała KAI nowa szefowa ELFAC.

Maroncelli należy też do włoskiego stowarzyszenia rodzin wielodzietnych. - Gdy zaczynaliśmy działać w 2004 r., określenie "rodzina wielodzietna" nie istniało w przestrzeni publicznej, nie było przedmiotem zainteresowania samorządów, urzędników czy polityków żadnego szczebla. Dziś nie osiągamy być może uderzających sukcesów, nie dostajemy za naszą pracę odznaczeń, ale na pewno jesteśmy postrzegani lepiej - zaznacza.

- Wcześniej mówiło się, że duże rodziny to takie, które nie oglądają telewizji, bo mają mnóstwo dzieci i ciągle pojawiają się kolejne, zatem nie umieją sobie poradzić z "tymi sprawami", albo też wielodzietni to tacy, którzy mogą sobie na to pozwolić finansowo. Nie istniała zatem w świadomości społecznej myśl, że duża rodzina może być świadomym i normalnym wyborem przeciętnych obywateli, którzy tego po prostu chcą. Chcą mieć dużo dzieci i nie być jednocześnie ciężarem dla państwa i społeczeństwa. Nie, my jesteśmy dla niego pewnym kapitałem, zasobem. Ale zmiana nastąpiła przede wszystkim w nas samych: zrozumieliśmy, że nie jesteśmy jakimś "problemem", ale przeciwnie - źródłem rozwiązywania tych problemów - stwierdza Maroncelli.

Jednym z projektów przygotowywanych przez ELFAC jest Europejska Karta Dużej Rodziny. Takie rozwiązanie powoli jest uzgadniane na razie między Hiszpanią i Portugalią, ale być może wkrótce będzie mogło być wprowadzone w innych krajach lub w porozumieniu między niektórymi nadgranicznymi regionami danych państw. Zasada byłaby taka sama, jak w przypadku kart krajowych czy lokalnych: zaoferować system zniżek i ulg, dzięki którym duże rodziny mogłyby częściej korzystać z różnego rodzaju usług.

- Teraz jest tak, że takiej europejskiej karty nie mogę używać we Włoszech, ale gdy pojadę do Hiszpanii, jestem traktowana tak samo jak miejscowe rodziny. To wielkie udogodnienie: mogę korzystać z darmowego wstępu do muzeum lub otrzymać 10 proc. zniżki na transport publiczny - wyjaśnia Regina Maroncelli.

Ponad wszystko jednak - zwraca uwagę szefowa ELFAC - takie rozwiązanie ma dla dużych rodzin wartość symboliczną. Mogą się bowiem poczuć bardziej szanowane także zagranicą, korzystając z tych samych praw, co we własnym kraju. - To dla nas bardzo ważne. Powiedziałabym nawet, że dużo ważniejsze niż sama zniżka - podkreśla Maroncelli.

Europejska Konfederacja Dużych Rodzin (ELFAC) powstała w 2004 r., gromadząc stowarzyszenia dużych rodzin w całej Europie. Konfederacja reprezentuje ponad 50 mln europejskich obywateli, którzy należą do blisko 9 mln dużych rodzin. Idea ELFAC została zainicjowana na I Europejskiej Konferencji Dużych Rodzin w Madrycie w 2002 r. Celem organizacji jest reprezentowanie społecznych i ekonomicznych interesów rodzin z dziećmi, zwłaszcza tych wielodzietnych. ELFAC tworzy m.in. projekty integrujące takie rodziny w społeczeństwie, działa na rzecz odpowiedzialnego wychowania najmłodszych i promuje politykę solidarności międzypokoleniowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezes Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin: czasem posiadamy mniej, ale mamy dużo uśmiechu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.