Prezydent odznaczył dr Wandę Błeńską

Prezydent odznaczył dr Wandę Błeńską
Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz (L) i Doktor Wanda Błeńska (C) podczas jubileuszowej uroczystości zorganizowanej, 28 bm. na poznańskim Uniwersytecie Medycznym. Doktor Wanda Błeńska, poznańska misjonarka, honorowa obywatelka Ugandy, która przez 42 lata opiekowała się trędowatymi na kontynencie afrykańskim skończyła właśnie 100 lat. (fot. PAP/Marek Zakrzewski)
9 lat temu
KAI / ad

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski misjonarkę dr Wandę Błeńską. Uroczystość odbyła się w piątek podczas posiedzenia Senatu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z okazji 400-lecia poznańskich tradycji uniwersyteckich. W niedzielę wybitna polska misjonarka obchodzić będzie setne urodziny.

Odznaczenie zostało przyznane "w uznaniu wybitnych zasług w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie medycyny tropikalnej i leczenia trądu, za dawanie świadectwa miłości do człowieka i niesienie pomocy osobom potrzebującym, za osiągnięcia w pracy misyjnej".

Obchodząca stulecie urodzin poznańska misjonarka i lekarka w roku 1934 uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Ponad 40 lat pracowała jako lekarz w Ugandzie.

W niedzielę, w dniu 100. rocznicy urodzin dr Błeńskiej z Mostu Biskupa Jordana w Poznaniu wzniesie się w niebo sto urodzinowych lampionów. W modlitwie różańcowej w intencji jubilatki weźmie udział abp Stanisław Gądecki.

Misyjny różaniec rozpocznie się w niedzielę, 30 października, o godz. 20.00 na moście dedykowanym pierwszemu misyjnemu biskupowi na ziemiach polskich, Jordanowi. - Potem zapalimy 100 świec na urodzinowym niebie. Pomyśleliśmy, że można będzie w ten sposób wesprzeć finansowo szpital w Ugandzie, w którym pracowała jubilatka - mówi KAI ks. Szymon Stułkowski z Akademickiego Koła Misjologicznego.

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Podczas studiów aktywnie działała w Akademickim Kole Misjologicznym. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W 1950 roku wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria przez ponad 40 lat ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę i nosi dziś nazwę "Wanda Blenska Training".

Od papieża Jana Pawła II otrzymała najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej.

W ubiegłym roku podczas urodzin dr Błeńskiej abp Stanisław Gądecki nazwał misjonarkę "ikoną życia misyjnego".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent odznaczył dr Wandę Błeńską
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.