Prezydent Ukrainy poprosił papieża o pomoc w uwolnieniu jego rodaków

Prezydent Ukrainy poprosił papieża o pomoc w uwolnieniu jego rodaków
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
4 tygodnie temu
KAI / jb

Papież Franciszek odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który poprosił Stolicę Apostolską o pomoc w uwolnieniu Ukraińców nielegalnie aresztowanych przez Rosję.

Rozmowa, która odbyła się 5 czerwca, był kontynuacją dialogu rozpoczętego podczas wizyty szefa ukraińskiego państwa w Watykanie 8 lutego br.

Omówiono kryzysową sytuację spowodowaną pandemią koronawirusa, a szczególnie związane z tym wyzwanie humanitarne. Papież docenił ukraińskie pragnienie w kwestii europejskiej solidarności. – Dla Ukrainy istotne jest wsparcie Jego Świątobliwości w dziedzinie jedności, solidarności i otwartości Europy. Ważna jest teraz praca na rzecz odbudowy wzajemnego zaufania i wzmocnienia współpracy na kontynencie – stwierdził prezydent.

Poinformował papieża o skutecznych środkach bezpieczeństwa podjętych na Ukrainie w czasie kwarantanny, a zwłaszcza szkolnej edukacji online, jak również o „dobrym przykładzie” dawanym przez „niektóre Kościoły”, które wspierały rządowe restrykcje.

Zełenski opowiedział Franciszkowi o sytuacji w Donbasie i zaapelował o pomoc Stolicy Apostolskiej w „uwolnieniu wszystkich Ukraińców nielegalnie aresztowanych na okupowanej części tego regionu, na okupowanym Krymie i w Rosji”. Zapewnił, że Ukraina szuka sposobów doprowadzenia do pokojowego rozwiązania konfliktu, jednak bez przekraczania „czerwonej linii” własnego bezpieczeństwa, suwerenności i integralności terytorialnej.

Według relacji prezydenckiego biura prasowego papież podziękował Zełenskiemu za próby doprowadzenia do pokoju i zapewnił, że zajął się sprawą ukraińskiego żołnierza Witalija Markiwa. [Został on skazany we Włoszech na 24 lata więzienia po tym, jak uznano go winnym doprowadzeni do śmierci włoskiego reportera na Ukrainie – KAI]. Ojciec Święty poprosił szefa państwa o przekazanie pozdrowień narodowi ukraińskiemu, który – jak zapewnił – jest bliski jego sercu.

Omówiono współpracę dwustronną w sferze humanitarnej. Zgodzono się w kwestii wzmocnienia współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i środowiska naturalnego i wcielenia w życie wspólnych inicjatyw w tej dziedzinie.

Prezydent ponowił też zaproszenie dla papieża do odwiedzenia Ukrainy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
23,94 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Prezydent Ukrainy poprosił papieża o pomoc w uwolnieniu jego rodaków
Komentarze (1)
JK
~Jan Kowalski
6 czerwca 2020, 21:39
Rosja jest dziś krajem totalitarnym, W rosyjskich więzieniach znajdują się obecnie dziesiątki osób z różnych wyznań oskarżane o "ekstremizm religijny" i skazane nawet na 7 lat więzienia - w rzeczywistości zwalczane przez czujący zagrożenie Rosyjski Kościół Prawosławny. Papież w żaden sposób nie pomoże i wątpliwe by odważył się na jakikolwiek gest w tym kierunku. Przyczyna jest prosta - katolicy w Rosji również są wyznaniem mniejszościowym i nie wiadomo co jutro może ich spotkać.

Skomentuj artykuł

Prezydent Ukrainy poprosił papieża o pomoc w uwolnieniu jego rodaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.