Prezydent Ukrainy poprosił papieża o pomoc w uwolnieniu jego rodaków

fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / jb

Papież Franciszek odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który poprosił Stolicę Apostolską o pomoc w uwolnieniu Ukraińców nielegalnie aresztowanych przez Rosję.

Rozmowa, która odbyła się 5 czerwca, był kontynuacją dialogu rozpoczętego podczas wizyty szefa ukraińskiego państwa w Watykanie 8 lutego br.

Omówiono kryzysową sytuację spowodowaną pandemią koronawirusa, a szczególnie związane z tym wyzwanie humanitarne. Papież docenił ukraińskie pragnienie w kwestii europejskiej solidarności. – Dla Ukrainy istotne jest wsparcie Jego Świątobliwości w dziedzinie jedności, solidarności i otwartości Europy. Ważna jest teraz praca na rzecz odbudowy wzajemnego zaufania i wzmocnienia współpracy na kontynencie – stwierdził prezydent.

Poinformował papieża o skutecznych środkach bezpieczeństwa podjętych na Ukrainie w czasie kwarantanny, a zwłaszcza szkolnej edukacji online, jak również o „dobrym przykładzie” dawanym przez „niektóre Kościoły”, które wspierały rządowe restrykcje.

Zełenski opowiedział Franciszkowi o sytuacji w Donbasie i zaapelował o pomoc Stolicy Apostolskiej w „uwolnieniu wszystkich Ukraińców nielegalnie aresztowanych na okupowanej części tego regionu, na okupowanym Krymie i w Rosji”. Zapewnił, że Ukraina szuka sposobów doprowadzenia do pokojowego rozwiązania konfliktu, jednak bez przekraczania „czerwonej linii” własnego bezpieczeństwa, suwerenności i integralności terytorialnej.

Według relacji prezydenckiego biura prasowego papież podziękował Zełenskiemu za próby doprowadzenia do pokoju i zapewnił, że zajął się sprawą ukraińskiego żołnierza Witalija Markiwa. [Został on skazany we Włoszech na 24 lata więzienia po tym, jak uznano go winnym doprowadzeni do śmierci włoskiego reportera na Ukrainie – KAI]. Ojciec Święty poprosił szefa państwa o przekazanie pozdrowień narodowi ukraińskiemu, który – jak zapewnił – jest bliski jego sercu.

Omówiono współpracę dwustronną w sferze humanitarnej. Zgodzono się w kwestii wzmocnienia współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i środowiska naturalnego i wcielenia w życie wspólnych inicjatyw w tej dziedzinie.

Prezydent ponowił też zaproszenie dla papieża do odwiedzenia Ukrainy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Ukrainy poprosił papieża o pomoc w uwolnieniu jego rodaków
Komentarze (1)
JK
~Jan Kowalski
6 czerwca 2020, 21:39
Rosja jest dziś krajem totalitarnym, W rosyjskich więzieniach znajdują się obecnie dziesiątki osób z różnych wyznań oskarżane o "ekstremizm religijny" i skazane nawet na 7 lat więzienia - w rzeczywistości zwalczane przez czujący zagrożenie Rosyjski Kościół Prawosławny. Papież w żaden sposób nie pomoże i wątpliwe by odważył się na jakikolwiek gest w tym kierunku. Przyczyna jest prosta - katolicy w Rosji również są wyznaniem mniejszościowym i nie wiadomo co jutro może ich spotkać.