Procesja z figurą św. Pawła i sztuczne ognie. Tak Malta świętuje przyjęcie chrześcijaństwa

Procesja z figurą św. Pawła i sztuczne ognie. Tak Malta świętuje przyjęcie chrześcijaństwa
Fot. Maltańska Organizacja Turystyczna
Informacja prasowa biura MTA Warsaw

Każdego roku 10 lutego ma szczególne znaczenie dla mieszkańców tego śródziemnomorskiego kraju. Jest to święto państwowe oraz symbol początku przywiązania Malty do wiary chrześcijańskiej, którego opoką jest św. Paweł - patron tego państwa.

Jest to związane z (dosłownie i w przenośni) burzliwą historią przybycia Pawła z Tarsu na Maltę. Był on nawróconym chrześcijaninem, który podróżował po świecie (głównie po terenie Morza Śródziemnego) głosząc Słowo Boże. Jako obywatel rzymski św. Paweł został oskarżony o prozelityzm - nawracanie innych na wiarę Jezusa Chrystusa, a następnie aresztowany. W 60 roku św. Paweł wyruszył pod eskortą przez Morze Śródziemne z Cezarei w drogę do Rzymu, aby stanąć przed obliczem sądu Cezara - odwołać się przed nim za swoje rzekome zbrodnie.

Fot. Maltańska Organizacja TurystycznaFot. Maltańska Organizacja Turystyczna

Podczas podróży statek, którym podróżował Paweł z Tarsu, natrafił na czternastodniową burzę. Ostatni odcinek trasy morskiej do Rzymu wiódł przez wody archipelagu maltańskiego. Silny sztorm spowodował, że okręt rozbił w tych tych okolicach. Historia mówi, że cała załoga (ponad 200 osób) ocalała. Bezpiecznie wylądowali na fragmencie archipelagu maltańskiego, który znany jest obecnie jako Wyspa św. Pawła. Opis spotkania świętego Pawła z mieszkańcami wyspy, którego miejsce jest utożsamiane z lokalizacją kościoła św. Pawła Rozbitka, znajduje się w Rozdz. 28 Dziejów Apostolskich.

DEON.PL POLECA

Fot. Maltańska Organizacja TurystycznaFot. Maltańska Organizacja Turystyczna

Tubylcy zaś okazali nam niezwykłą życzliwość; rozpaliwszy bowiem ognisko, zajęli się nami wszystkimi, bo deszcz zaczął padać i było zimno. - czytamy we fragmencie Biblii.

Historia mówi, że pojawienie się Pawła z Tarsu na Malcie nastąpiło 10 lutego.

Jednak nie od razu ten chrześcijański misjonarz został uznany przez lokalnych mieszkańców za wysłannika Boga. Nastąpiło to kilka dni później, kiedy to Paweł z Tarsu uzdrowił modlitwą ciężko chorego ojca Publiusza - rzymskiego namiestnika Malty, który ugościł rozbitków. Wieść o cudzie rozniosła się po całej wyspie. Zanim udał się w dalszą podróż do Rzymu, św. Paweł uzdrowił też innych chorych mieszkańców. Przebywał on na Malcie przez 3 miesiące. Warto dodać, że pod wpływem tego apostoła Jezusa Chrystusa, Publiusz przyjął chrześcijaństwo i został pierwszym biskupem Malty.

Fot. Maltańska Organizacja TurystycznaFot. Maltańska Organizacja Turystyczna

Pomimo upływu prawie 2000 lat, pamięć o św. Pawle jest w dalszym ciągu żywa w tym kraju. Widać to po ulicach i kościołach, które noszą jego imię. 10 luty jest świętem państwowym - dniem wolnym od pracy. Chociaż same uroczystości ku czci św. Pawła są ruchome - odbywają się według kalendarza Kościoła katolickiego.

Jest to związane z tym, iż tegoroczna Wielkanoc przypada na koniec marca. Ponadto na Malcie jest w zwyczaju, iż tydzień przed Wielkim Postem organizowany jest karnawał. W tym roku przypada on w okresie 9-13 lutego. Dlatego też główne obchody ku czci Pawłą z Tarsu rozpoczną się dwa tygodnie później - 24 lutego.

Chociaż mieszkańcy Malty rozpoczną celebrację w podziękowaniu dla św. Pawła już dzień wcześniej. W piątek (23 lutego) ulicami Valletty przejdzie tradycyjna nocna procesja, która zakończy się w Ogrodach Baraka wraz z pokazem sztucznych ogni.

Fot. Maltańska Organizacja TurystycznaFot. Maltańska Organizacja Turystyczna

Świąteczny, sobotni program rozpocznie się mszą o godzinie 9:30 w Kolegiacie św. Pawła Rozbitka w Valletcie. Poprowadzi ją arcybiskup Charles J. Scicluna. O 12:45 rozpocznie się tradycyjna procesja z udziałem Stowarzyszenia Paulinów i filharmonii La Valette. Kulminacja uroczystości nastąpi godzinie 17:30. Wtedy to wyruszy procesja synodalna z figurą św. Pawła i czczoną relikwią świętego.

Procesja rozpocznie i zakończy swój marsz na ulicy św. Pawła. Ponadto przejdzie ona przez:

 • ulicę św. Dominika,
 • ulicę Kupiecką,
 • ulicę Starego Teatru,
 • ulicę Republiki,
 • plac św. Jana,
 • ulicę Kupiecką,
 • ulicę Melita.

W przyszłym roku Wielkanoc przypadnie na 20 kwietnia, dzień św. Pawła na Malcie wróci do starej daty - odbędzie się 10 lutego.

Miejsca związane św. Pawłem na Wyspach Maltańskich:

 • Wyspa św. Pawła
 • Grota św. Pawła w Bazylice św. Pawła w Rabacie
 • Zatoka św. Pawła (znana też jako Zatoka Rozbitków) wraz z Kościołem Ogniska Domowego
 • Kościół św. Pawła Rozbitka w Valletcie
 • Katedra w Mdinie (wcześniej w tym miejscu stał dom Publiusza, w którym doszło do cudu).
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Procesja z figurą św. Pawła i sztuczne ognie. Tak Malta świętuje przyjęcie chrześcijaństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.