Prof. Jan Grosfeld i Dariusz Popiela laureatami Nagrody im. ks. Stanisława Musiała

Prof. Jan Grosfeld i Dariusz Popiela laureatami Nagrody im. ks. Stanisława Musiała
(fot. Ben Ostrower / Unsplash)
PAP / kk

Politolog prof. Jan Grosfeld i kajakarz, twórca projektu „Ludzie, nie liczby” Dariusz Popiela otrzymali w piątek w Krakowie Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała przyznawaną za działalność na rzecz współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiego pojednania.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Politolog, ekonomista, działacz katolicki, emerytowany profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego został uhonorowany za działania na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej. Od lat jest członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem. Aktywnie włączył się m.in. w organizowanie Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Relacjom między chrześcijaństwem a judaizmem poświęcił wiele wykładów, artykułów oraz cztery książki: „Krzyż i gwiazda Dawida”, „Czekanie ma Mesjasza”, „Od lęku do nadziei. Chrześcijanie, Żydzi, świat” i „Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów?”.

"Na pana profesora mogliśmy liczyć, gdy nad dialogiem polsko-żydowskim zbierały się czarne chmury, gdy trzeba było gasić pożary i rozwiązywać konflikty. Profesor Grosfeld stał się jedną z twarzy tego dialogu" – mówił w laudacji rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak.

Prof. Grosfeld nie krył wzruszenia z powodu tego wyróżnienia, podkreślając swoje rodzinne związki z Krakowem.

"Dla mnie ta nagroda jest pewnym ukoronowaniem okresu, w którym dialogu chrześcijańsko-żydowskim są często rozczarowania, trzeba go na nowo zaczynać. Człowiek jest słaby, czasem się zniechęca. Relacja Chrześcijaństwa do Żydów jest bardzo ważna, ponieważ, bez korzeni żydowskich nie rozumiemy historii zbawienia i tak naprawdę nie możemy zrozumieć Jezusa Chrystusa, który był Żydem" - powiedział .

Dariusz Popiela jest utytułowanym sportowcem, olimpijczykiem, ośmiokrotnym mistrzem Polski i dwukrotnym wicemistrzem Europy w kajakarstwie górskim. Obok sportu jego pasją jest przywracanie pamięci o żydowskich mieszkańcach małopolskich miejscowości. Stworzył projekt „Ludzie, nie liczby” – z pomocą ludzi, których zgromadził wokół tej inicjatywy, w latach 2017-2018 uporządkował zdewastowany i zarośnięty cmentarz żydowski w Krościenku, na którym pochowane są ofiary masowego mordu dokonanego przez Niemców w 1942 r. Dzięki żmudnym poszukiwaniom udało się odtworzyć listę 256 ofiar, których nazwiska zostały następnie wyryte na ustawionym na cmentarzu pomniku.

Podobne działania Dariusz Popiela przeprowadził na żydowskim cmentarzu w Grybowie. Założył fundację i obecnie zbiera środki na uporządkowanie cmentarza w Czarnym Dunajcu.

"Pomaga ludziom, którzy częstokroć w pojedynkę zabiegają o należyte uhonorowanie śladów żydowskiego życia i żydowskiej kultury, troszcząc się o polsko-żydowskie relacje" – podkreśliła w laudacji wiceprezydent Krakowa Anna Korfel-Jasińska.

Dariusz Popiela przyznał, że poprzedni laureaci tej nagrody byli dla niego inspiracją

"Czuję się zaszczycony, zwłaszcza że przez lata śledziem, kto otrzymuje te nagrody. Dialog polsko-żydowski, chrześcijańsko-żydowski jest mi bardzo bliski, więc postaciami, które były w laureatami inspiruję się. Czytam ich publikacje, obserwuję działania. Trochę nie dowierzam, że ta nagroda przypadła właśnie mi. Jako sportowiec jestem przyzwyczajony do innych, nie jest łatwo działać na wielu płaszczyznach. Zauważenie naszego projektu i tych kilku lat pracy jest bardzo cenne. Traktuję tę nagrodę, jako wyróżnienie dla wszystkich ludzi, którzy mi pomagają i są ze mną" – podkreślił w piątek Popiela, który przyznał, że do działania motywuje go patriotyzm, który pojmuje jako reprezentowanie swojego kraju i pamiętanie o tych, o których najczęściej nie ma kto pamiętać.

Nagrodę im. Księdza Stanisława Musiała ustanowił Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze", który skupia osoby pochodzące z różnych środowisk katolickich i żydowskich i włącza się w inicjatywy dotyczące dialogu, w tym w organizację obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Fundatorami nagrody są: rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Wyboru laureatów dokonuje kapituła, której przewodniczy rektor UJ.

Rok temu Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała otrzymali abp Henryk Muszyński i muzealnik Adam Bartosz.

Patron nagrody, zmarły 5 marca 2004 r. ks. Stanisław Musiał, był jezuitą, filozofem, wieloletnim publicystą "Tygodnika Powszechnego", orędownikiem współpracy katolicko-żydowskiej, członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Za opublikowany w "Tygodniku Powszechnym" tekst "Czarne jest czarne", w którym apelował, by hierarchia Kościoła zareagowała na antysemickie wypowiedzi niektórych duchownych, ks. Musiał otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii publicystyki (1998). Był laureatem Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej, przyznawanej osobom badającym stosunki polsko-żydowskie i wkład polskich Żydów w kulturę polską.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Musiał SJ
20,94 zł
34,90 zł

Nie dokonaliśmy jeszcze rozrachunku historycznego. W Niemczech, we Francji, we Włoszech pisze się jasno: tacy byliśmy, my kolaboranci, i my, którzy pomagaliśmy Żydom. A w Polsce, kiedy zaczyna się rozmawiać o antysemityzmie, to ludzie reagują...

Skomentuj artykuł

Prof. Jan Grosfeld i Dariusz Popiela laureatami Nagrody im. ks. Stanisława Musiała
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.