Wokół "Wyrzutu Sumienia". Dlaczego potrzebujemy dzisiaj myśli ojca Musiała?

Wokół "Wyrzutu Sumienia". Dlaczego potrzebujemy dzisiaj myśli ojca Musiała?
(fot. WAM / archiwum prywatne autora)
JCC Kraków / facebook.com / ml

"Wiemy dobrze, że ojciec Musiał miał wielu wrogów, przeciwników, ludzi, którzy go krytykowali. Też wewnątrz zakonu. (...) Wiemy, że on się narażał. Ta książka to jest taki głos, że trzeba się trochę narazić" - powiedział Dyrektor Wydawnictwa WAM Jacek Siepsiak SJ.

Spotkanie wokół książki "Wyrzut Sumienia" odbyło się 16 stycznia w JCC Kraków.

- Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania w ramach dyskusji, w której wezmą udział Janusz Poniewierski, redaktor książki i były prezes Klubu Chrześcijan i Żydów "Przymierze", prof. Aleksander Skotnicki, twórca i prezes Stradomskiego Centrum Dialogu i laureat Nagrody im. ks. Stanisława Musiała, Henryk Woźniakowski, prezes zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak" oraz o. Jacek Siepsiak, jezuita, dyr. Wydawnictwa WAM. Spotkanie poprowadzi Jakub Drath, sekretarz Klubu Chrześcijan i Żydów "Przymierze". Organizatorem wydarzenia jest Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze", we współpracy z JCC Kraków i Wydawnictwem WAM - napisali organizatorzy spotkania.

Jezuita o antysemickiej wypowiedzi ks. Jankowskiego >>

"Wiemy dobrze, że ojciec Musiał miał wielu wrogów, przeciwników, ludzi, którzy go krytykowali. Też wewnątrz zakonu. (...) Wiemy, że on się narażał. Ta książka to jest taki głos, że trzeba się trochę narazić. Przyszło do nas trochę takiego uśpienia, że już powiedziano, już załatwiono, że dokumenty wspomniane w książce już się pojawiły, że Kościół zaczął się mocniej interesować tematem. Ale okazało się, to wszystko grochem o ścianę" - powiedział Jacek Siepsiak SJ.

Jezuita zauważył, że niektórzy zarzucali ojcu Musiałowi, że jego publicystyka jest za ostra: "to był bardzo ostry publicysta, tam były bardzo ostre tezy. Ktoś może powiedzieć, że za ostre, że nie w pełni zrównoważone. Ale tak trzeba działać. Wiem to także z własnego podwórka. My w WAM-ie byśmy nie istnieli beze DEON.pl i odwtornie".

Spotkanie odbyło się w ramach Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Musiał SJ

Nie dokonaliśmy jeszcze rozrachunku historycznego. W Niemczech, we Francji, we Włoszech pisze się jasno: tacy byliśmy, my kolaboranci, i my, którzy pomagaliśmy Żydom. A w Polsce, kiedy zaczyna się rozmawiać o antysemityzmie, to ludzie reagują...

Skomentuj artykuł

Wokół "Wyrzutu Sumienia". Dlaczego potrzebujemy dzisiaj myśli ojca Musiała?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.