Kraków: Żydzi i chrześcijanie rozmawiali o dialogu i wzajemnych relacjach

Kraków: Żydzi i chrześcijanie rozmawiali o dialogu i wzajemnych relacjach
(fot. trabantos / shutterstock.com)
KAI / kk

O tym jaki jest stan relacji chrześcijańsko-żydowskich w Polsce mówili uczestnicy spotkania pt. "Czy czarne jest czarne?", które odbyło się 16 stycznia wieczorem w Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC) w Krakowie. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach obchodów Dnia Judaizmu i z okazji promocji nowej książki wydawnictwa WAM z tekstami ks. Stanisława Musiała SJ.

W ramach spotkania odbyła się promocja książki pt. "Wyrzut sumienia. Wokół relacji chrześcijańsko-żydowskich i polsko-żydowskich" z tekstami ks. Stanisława Musiała SJ. Podczas debaty uczestnicy zastanawiali się na ile diagnozy ks. Musiała SJ sprzed dwudziestu lat pozostają dziś aktualne? Czy od tego czasu nastąpił postęp, czy może krok wstecz? Jaki jest stan relacji chrześcijańsko-żydowskich w dzisiejszej Polsce, po kontrowersjach wokół ustawy o IPN i do czego dziś wzywałby kapłan?

Janusz Poniewierski, redaktor książki, były prezes Klubu Chrześcijan i Żydów "Przymierze" wspominał, że ks. Musiał był wybitnym publicystą i wszedł do historii polskiej myśli religijnej jako niestrudzony rzecznik relacji polsko-żydowskich. Jak dodał, kapłan był także krytykowany i cierpiał z tego powodu, "ponieważ był niewątpliwie człowiekiem Kościoła i bronił go".

Natomiast o. Jacek Siepsiak SJ, dyrektor Wydawnictwa WAM podkreślał, że teksty ks. Musiała wciąż wymagają publikacji, ponieważ są słabo słyszalne. - Warto zebrać te najważniejsze i najciekawsze. W książce jest pokazana idea jego myśli, która się realizowała, a z drugiej strony widać, że to wciąż jest konieczne - powiedział.

Natomiast Henryk Woźniakowski, prezes Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak" wyjaśniał, że diagnozy ks. Musiała wciąż są aktualne. - On posiadał dar prorocki i prorocką siłę ducha. Dziś jesteśmy po różnych, trudnych wydarzeniach, ale on przeczuwał wiele odkryć i ocalił Kościół katolicki, ponieważ zanim różne fakty wypłynęły i stały się powszechnie dostępne, od uprzedzając to, domagał się pewnych aktów i sam je realizował w swoim pisaniu - tłumaczył.

Jak dodał, dzisiaj książkę czyta się już z innej perspektywy, ale nauka która z niej płynie to nauka wolności. - Ks. Musiał w pewnym momencie odczuł potrzebę wolności i zrozumiał, nie tylko w sposób werbalny, głęboki związek wolności i prawdy - ocenił Woźniakowski. - To człowiek, który nie tylko był nastawiony na rozwój własnej osoby, ale widać tu jego miłość do Kościoła. Widział, że Kościół potrzebuje prawdy i tylko głosząc ją, także ciemną prawdę, Kościół może się wyzwolić. To dotyczy także Polski - wyznał. Jego zdaniem jest niewiele osób, które z taką siłą i tak skutecznie pokazali wyzwalającą moc prawdy w swojej działalności życiowej.

Janusz Poniewierski odnosząc się do tego przyznał, że ks. Stanisław Musiał był prorokiem też w potocznym sensie, ponieważ widział niezwykle wyraźnie, jakie na pewno będą skutki tego, co dzieje się wokół nas. - Są wśród nas ludzie, którzy lepiej widzą i lepiej słyszą niż my i są w stanie przewidzieć konsekwencje i to co może się stać, jeśli zbyt wcześnie się nie obudzimy - przyznał.

Zdaniem uczestników spotkania w Polsce jest wielu ludzi, którym zależy na dialogu, ale jest także ogromna katolicka grupa, w której jest większość biskupów, księży i świeckich, którzy nie są zainteresowani dialogiem z Żydami. - To ewenement, że z inicjatywy strony żydowskiej jest organizowane z okazji tegorocznego Dnia Judaizmu spotkanie poświęcone katolickiemu biskupowi, kard. Franciszkowi Macharskiemu. Kościół się nie chwali tym, że to był człowiek tak wielki i wspaniały i w ten sposób Żydzi chcą uczcić jego pamięć - powiedział Janusz Poniewierski, dodając, że sprawdzał strony internetowe najważniejszych krakowskich parafii i na piętnaście, tylko w dwóch w niedzielnych ogłoszeń wspomniano o obchodach Dnia Judaizmu.

Z kolei prof. Aleksander Skotnicki, twórca Stradomskiego Centrum Dialogu, laureat Nagrody im. ks. Stanisława Musiała zwracał uwagę na to jak ważne jest, aby testament ideowy ks. Musiała przetrwał w dzisiejszych czasach. W jego ocenie istotne jest, aby z jego myślą docierać do młodych ludzi.

Organizatorem wydarzenia był Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze", we współpracy z JCC Kraków i Wydawnictwem WAM.

Jutro, 17 stycznia w ramach obchodów XXII Dnia Judaizmu w Krakowie, z udziałem kard. Stanisława Dziwisza i przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusza Jakubowicza, odbędzie się w synagodze Tempel koncert "Kard. Franciszek Macharski in memoriam". W ten sposób Żydzi i chrześcijanie wspólnie uczczą pamięć kard. Franciszka Macharskiego, dla którego dialog żydowsko-chrześcijański był ważną sprawą. Inicjatorami tej uroczystości są krakowscy Żydzi. Wydarzenie odbędzie się dla uczczenia pamięci kardynała z okazji 40. rocznicy jego sakry biskupiej.

Czy czarne nadal jest czarne? Myśli ks. Musiała czytane na nowo

Czy czarne nadal jest czarne? Myśli ks. Musiała czytane na nowo #DzienJudaizmu

Opublikowany przez JCC Krakow Środa, 16 stycznia 2019
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Musiał SJ

Nie dokonaliśmy jeszcze rozrachunku historycznego. W Niemczech, we Francji, we Włoszech pisze się jasno: tacy byliśmy, my kolaboranci, i my, którzy pomagaliśmy Żydom. A w Polsce, kiedy zaczyna się rozmawiać o antysemityzmie, to ludzie reagują...

Skomentuj artykuł

Kraków: Żydzi i chrześcijanie rozmawiali o dialogu i wzajemnych relacjach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.